Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Luc Besson

Taşıyıcı 3
Taşıyıcı 3 Takip İstanbul altyazılı fragmanı Kır Zincirlerini Fragman Lock Out fragmanı From Paris with Love Fragman Malavita Belalı Tanık Türkçe Fragman Yasak Bölge Türkçe Altyazılı Fragman Taşıyıcı Hitman Banlieue 13 Fragmanı Kimseye Söyleme Adele’nin Olağanüstü Maceraları Fragman Son Üç Gün Türkçe Altyazılı Fragman Colombiana 1. Fragmanı Taşıyıcı 2 Beşinci Element Fragman A Monster In Paris fragmanı Taken fragman Angel-A Tabanca I Love You Phillip Morris Fragmanı Arthur Maltazar\'ın İntikamı Fragman Ong-Bak Fragmanı Banlieue 13 Ultimatum Fragman Ejderin Öpücüğü Taksi 4 Derinlik Sarhoşluğu Arthur and The Invisibles Fragmanı Taksi Fragman Üç Defin Taksi 3 Fragman Wasabi Fragmanı Çapkın Aşık Fragman Taksi 2 Fragman 2 Yamakasi Fragman The Messenger: The Story of Joan of Arc Fragmanı Lucy Türkçe Altyazılı Fragman Nikita Fragman Les Rivières Pourpres 2 - Les Anges De L\'apocalypse Fragman Arthur 3 Fragman Taxi Fragman 22 Bullets Fragman Home Fragmanı Sevginin Gücü Fragman Si J'ètais Toi Fragmanı Valerian and the City of a Thousand Planets (2017) 2. Türkçe La Turbulence Des Fluides Fragmanı Bandidas Fragmanı Colour Me Kubrick Fragmanı Le Missionaire fragman The Homesman (2014) fragmanı Intersections Fragman The Big Picture Fragman Takip 3 Türkçe altyazılı fragman The Lady Fragman The Last Combat Fragman Metro Fragman La Source Des Femmes Fragman Michel Vaillant (2003) fragmanı Human Zoo Fragman Warrior's Gate (2016) Fragman Transporter Son Hız - Türkçe altyazılı fragman Nine Lives (2016) Fragman Renegades (2017) Fragman La Mécanique Du Coeur Fragman Halal Police D'état (fragman) La Planque Fragman Taksi 5 (2018) Türkçe Altyazılı Fragman
Luc Besson profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.0/ 10
427 oy
598 kullanıcının favorisi

Luc Besson

Fransa

18 Mart 1959

Luc Besson Biyografisi

Luc Besson, 18 Mart 1959 tarihinde Paris'te dünyaya geldi. Çocukluğunun bir kısmını, dalgıç eğitmeni olan ailesiyle dünyanın çeşitli yerlerini dolaşarak geçirdi. Okul yıllarında yaşından beklenmedik şekilde ileride çekeceği Le Grand Bleu (Derin Mavi - 1988) ve The Fifth Element (Beşinci Güç - 1997) filmlerinin taslaklarını hazırlayarak bu konudaki yeteneğini göstermiş oldu. On yedi yaşında geçirdiği ve dalgıçlık yapmasına engel olan bir dalış kazası sonucu yunuslar üzerinde uzman bir deniz biyologu olma hayallerine veda etti. Paris'e geri döndü ve sinema ile ilgilenmeye başladı. Filmlerin, ilgi alanlarını diğer sanatlar ile birleştirip sunmasına imkân veren bir yönü olduğunu keşfetti. Bunun üzerine çeşitli yapımlarda küçük görevler almaya başladı.Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti ve üç sene sonra Fransa'ya geri dönerek kendi yapım şirketi olan Les Films de Loups (daha sonraları şirketin ismini Les Films de Dauphins olarak değiştirdi) şirketini kurdu.

İlk olarak çektiği L'Avant Dernier'yi ödüllü Le Dernier Combat izledi. Bu filmle ismini duyuran Besson, kısa aralarla çektiği filmleriyle ünlendi. Çektiği filmlerde hayatın farklı yönlerinde yaşayan insanları, aşklarını, mücadelelerini ve her şeye rağmen yalnızlıklarını resmeden Besson, hikayelerini sıradışı öğeler, çeşitli karakterler ve kendine has bir mizah ile anlatmaktadır. Fransız sinemasının dışına çıkan, popülerlik kazanan ancak bağımsız kalmayı başarabilen bir sinemacı olan Besson, 1999 yılında çektiği The Messenger: The Story of Joan of Arc filminden sonra, genç ancak yetenekli sinemacılara imkân sağlayabilmek için şirketi aracılığıyla yapımcılığa soyundu.

Birçok başarılı filme imza atan Besson bu filmleriyle yeni tartışmalara da sebep oldu. Kimilerince yeni nesil Fransız sinemacılar arasında en iyilerden biri olarak görüldüyse de, birçok kişi Fransız sinema tarihinde Luc Besson'a yer olmadığını savundu.

Besson, 1997-99 yılları arasında Beşinci Element filminde birlikte çalıştığı Amerikalı aktris Milla Jovovich ile evli kaldı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Popüler Yorumlar

Shakaty (Amatör) | 2 Nisan 2012, 18:56

Yemin ediyorum böyle yönetmen az bulunur Leon gibi bir filmi bizlere sunduğu için çok teşekkürlerrr... En sevdiğim yönetmen :))

0
9

Tüm yorumlar (89)

Avatar
OnBoard (Profesyonel) | 24 Temmuz 2018, 10:10

Hangi başyapıtını yazalım ki. Leon, The Fifht Element, The Big Blue, Les Rivieress Pourpres, Taxi, Kiss Of The Dragon, Danny The Dog vs vs. Yazamadığım eminim bir bu kadar film daha vardır. Bence Fransa'nın yetiştirdiği en büyük yönetmen ve senaristlerinden birisi. İzlemeyenler için filmlerini kesinlikle tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi seyirler.

Cevap Yaz
0
0
eren9455 (Profesyonel) | 5 Mart 2016, 22:03

Yapımında veya yönetiminde veyahut adının yer aldığı yaklaşık 20 filmini izlediğim bir adam Luc Besson.Ve aralarında beğenmediğim tek bir film bile olmaması,onu özetle başarılı kılıyor benim nazarımda.Puanım 8.5/10

Cevap Yaz
0
1
oguzhank8 (Artist) | 16 Ocak 2016, 19:06

Ön planda olan filmleri kaliteli amenna ancak çok değer verilmemiş, beğeni sayısı az olan filmlerini izlemenizi tavsiye ederim.Dünyanın en iyilerinden.

Cevap Yaz
0
0
RobertBresson (Figuran) | 7 Eylül 2015, 17:59

Bir zamanlar çok iyi islere imza atmış büyük bir yönetmendi şimdi ise adamın sinemaya kalacağı hiçbir şey kalmadı o yüzde ya Arthur Ve Minimoylar gibi çocuk Filmleri çekiyor yada taksi gibi vasat serilere yapımcılık

Cevap Yaz
0
0
gokceada17 (Dublör) | 30 Temmuz 2015, 06:43

lucy filmiyle çok eleştirilen yönetmen ama geçmişi çok sağlam aynı zamanda

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz