Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Jodie Foster

Money Monster (2016) Türkçe Altyazılı Fragman
Jodie Foster profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
1699 oy
2863 kullanıcının favorisi

Jodie Foster

ABD

19 Kasım 1962

Jodie Foster Biyografisi

Alicia Christian Foster, bilinen adıyla Jodie Foster, 19 Kasım 1962'de Los Angeles, Kaliforniya'da doğdu. 3 yaşından 8 yaşına kadar yaklaşık 40 kadar reklam filminde rol alarak önemli tecrübeler kazandı. Ardından TV dizilerinde rol alan Foster, 1972'de ilk sinema filmi Napoleon ve Samantha'da yer aldı Sonraki 5 yıl aralarında Alice Doesn't Live Here Anymore, Tom Sawyer ve Çılgın Cuma'nın (Freaky Friday) da yer aldığı 10'dan fazla filmde boy gösterdi. Daha ilk yıllarda oyunculuğuyla eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başardı.

Henüz 14 yaşındayken, bir Martin Scorsese filmi Taksi Şoförü filminde Robert De Niro ile birlikte oynadığı çocuk fahişe rolü ona En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü adaylığı getirdi. Bu film, onun geniş kitlelerce tanınmasına sebep oldu. Önceki çocuk yıldızlar Shirley Temple ve Tatum O'Neal'ın aksine, Foster'ın yetişkin rollerine geçişi oldukça başarılı oldu. İlk En iyi Kadın Oyuncu Oscarı'nı tecavüz mağduru bir kadını canlandırdığı 1988 yapımı Sanık (The Accused) filmiyle aldı.

1991 yapımı Kuzuların Sessizliği'ndeki (The Silence of the Lambs) çaylak FBI ajanı Clarice Starling rolü, Foster'ın kariyerinde bir dönüm noktası olmuştur. Yazar Thomas Harris'in romanından uyarlanan ve Foster'ın başrollerini Hannibal Lecter karakterini canlandıran Anthony Hopkins ile paylaştığı bu film, Foster'a 2. Akademi Ödülü'nü getirmekle kalmamış, yetenekli oyuncuyu Hollywood'un elit isimleri arasına yerleştirmişti.

Foster, ilk sinema filmi yönetmenliği 1991 yapımı Little Man Tate filmi ile yaptı. Dahi bir çocuk ve annesi etrafında gelişen hikayeyinin aktarıldığı filmi Foster hem yönetti, hem de oynadı. 1992 yılında kendi prodüksiyon firması Egg Pictures'ı kurdu. 1994 yılında yapımcılığını ve oyunculuğunu aynı anda üstlendiği Nell adlı filmde, Kuzey Kaliforniya ormanlarında insanlardan yalıtılmış bir şekilde yaşayan ve sonunda uygarlığa dönmek zorunda kalan Nell'i canlandırdı ve bir Oscar adaylığı daha elde etti. 1997 yılında Matthew McConaughey ile başrollerini paylaştığı, Carl Sagan'ın romanından uyarlanan Mesaj (Contact) filminde dünya dışı varlıkların araştırıldığı bir projede çalışan bir bilim kadınını canlandırdı.

Bu filmleri 2002 yapımı bir David Fincher filmi Panik Odası ve 2005 yapımı Uçuş Planı takip etti. Bu filmlerin ardından olumlu eleştiriler, Foster'ın adının birçok dergi ve eleştirmen tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları listesine eklenmesine sebep oldu. Foster'ın ülkemizde gösterilen son filmi İçerideki Adam, Türkiye sinemalarında 28 Nisan, 2006'da gösterime girdi. Spike Lee'nin yönettiği filmde Foster, başrolü Denzel Washington ve Clive Owen ile paylaştı.

Son yıllarda yer alacağı projelerde oldukça seçici davranan Foster, Roman Polanski'nin 2011 yapımı Acımasız Tanrı (Carnage) filminde Christoph Waltz, Kate Winslet ve John C. Reilly ile birlikte başroldeydi.

Çok iyi derecede Fransızca bilen Jodie Foster'ın Charles ve Christopher adında iki çocuğu vardır. 2013 yılında eşcinsel olduğu Altın Küre töreninde açıklayan Foster, 2014'te fotoğrafçı Alexandra Hedison ile evlendi.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

Eskizyen (Dublör) | 16 Kasım 2014, 02:44

Mesaj filmiyle aşık olduğum olağan üstü bir oyuncu. Gerek fiziği gerekse oyunculuğuyla ön plana çıkan bu hatunda daha çok iş var. :)

0
8

Tüm yorumlar (305)

Avatar
FbSinanSarp (Fenomen) | 19 Kasım 2018, 23:36

Doğum günün kutlu olsun sinemanın kraliçesi

Cevap Yaz
0
0
filmgibibiraz (Profesyonel) | 5 Aralık 2017, 11:52

Mesaj filmi ile tek başına filmin üstesinden gelen kadın, harika gözler, harika oyunculuk... Kuzuların Sessizliği filmi ile de harikaydı. Kadının bir ağırlığı var ki öyle geliyor bana.

Cevap Yaz
0
0
Hulya Akbulut (Amatör) | 15 Ekim 2017, 02:19

Çok sade, abartmadan oynayan müthiş bir oyuncu.

Cevap Yaz
0
0
kisakizan55 (Dublör) | 18 Mart 2017, 23:07

Yüz ifadeleri, tedirgin halleri ve ses tonu biraz kalın olsa da bayılıyorum. Özellikle "mesaj" ve "içindeki yabancı" filmleri benim için ayrı yerleri var

Cevap Yaz
1
2
tellislam (Profesyonel) | 21 Şubat 2017, 00:53

Kuzuların Sessizliği, Taksi Şoförü ve İçerideki Adam filmleri izledim. Özellikle Kuzuların sessizliğinde Efsaneydi. Taksi Şoförü de onun parlamasına ve iyi bir oyuncu olmasına vesile olmuş bence.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz