Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Randy Newman

Toy Story 4 (2019) Teaser
Randy Newman profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6/ 10
30 oy
8 kullanıcının favorisi

Randy Newman

ABD

28 Kasım 1943

Randy Newman Biyografisi

Randall Stuart Newman, kısaca Randy Newman, 1943 doğumlu ABD'li müzisyen, besteci ve piyanist. Özellikle Disney için yaptığı film müzikleri ile tanınmaktadır.

Randy Newman Los Angeles'ta doğdu, ancak çocukluk yıllarını New Orleans'da geçirdi. 3 amcası Alfred, Lionel ve Emil de ünlü besteciler olduklarından müziğe genç yaşta ilgi duydu. 17 yaşında şarkı sözleri yazmaya başladı. 1968'de kendi adını yaşıyan ilk albümü çıktı. 1972'de çıkan şarkısı "Sail Away" Ray Charles ve Linda Ronstadt tarafından cover'landı. En büyük hitlerinden biri olan Short People 1977'de Little Criminals albümünden çıktı. 1980'lerle birlikte film müziklerine ağırlık veren sanatçı, Toy Story, A Bug's Life, Toy Story 2, Monsters Inc, Cars, Toy Story 3, Monsters University gibi ünlü Disney animasyonlarının müziklerine imza attı. 2002'de Söz Yazarları Şöhretler Müzesi'ne, 2007'de de Disney Efsaneleri'ne kabul edildi.

Toplam 20 kez En İyi Film Müziği ve En İyi Film Şarkısı dallarında Akademi Ödülü adayı olan Newman, 2 kez Akademi Ödülü'nü, 3 kez Emmy'i, 6 kez de Grammy Ödülü'nü aldı. 2002 yılında Sevimli Canavarlar'daki If I Didn't Have You ve 2011'de Oyuncak Hikayesi 3'teki We Belong Together adlı besteleriyle En İyi Orijinal Şarkı dalında Oscar kazanmıştır.

1967 ile 1985 arasında Roswitha Schmale ile evli kalan Newman'ın bu birliktelikten 3 oğlu oldu. 1990'dan beri Gretchen Preece ile evlidir ve bu evlilikten de 2 çocuğu olmuştur.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
heath1987 (Star) | 1 Mart 2011, 01:14

Çok başarılı müzisyenlerden biri Newman Oscar tarihinin en çok aday gösterilen isimlerden biri 20 kez aday gösterildi ve iki tane kazandı Pixer la olan işbiriliği ile çok başarlı işlere imza attı animasyonlar müziğiyle hayat verdi.Toy Story için bestelediği şarkı çok güzel We Belong Together söz ve müzik harika törende söyleydi çok beğendim film müzikleri içinde en enerjik ve hareketli olan parça onundu ve bence hakederek kazandı ödülü.Son olarak Törende ki konuşması çok komikti esprili ve dokundurucu çok iyiydi:)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz