Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ken Loach

I Daniel Blake (2016) Türkçe Altyazılı Fragman
Ken Loach profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3/ 10
52 oy
85 kullanıcının favorisi

Ken Loach

İngiltere

17 Haziran 1936

Ken Loach Biyografisi

Kenneth Loach, İngiliz yönetmen. Sosyalist bakış açısıyla çektiği, özgürlük ve işçi haklarını konularını ele alan sosyal içerikli filmleriyle tanınmaktadır.

1936'da Nuneaton, Warwickshire'da dünyaya geldi. Vivien ve John Loach çiftinin oğlu olan Ken, Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde görev yaptıktan sonra Oxford Üniversitesi'nde Hukuk okudu. Üniversite yıllarında oyunculukla tanıştı, ayrıca yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 1963’te BBC'de yönetmenliğe başladı. Çeşitli TV dizi ve filmlerinden sonra ilk önemli eseri Kerkenez'i (Kes) 1969 yılında çekti. Demir Leydi Margaret Thatcher'ın iktidarda olduğu 80'li yıllarda filmlerini çekmek ve dağıtmakta zorluk çekti. Bu dönemde konularını daha çok toplumun alt kesiminin hayatlarından seçti. 1981'de yaptığı A Question of Leadership adlı madenci grevini anlatan belgesel Thatcher'ın başında olduğu Muhafazakar Parti'nin tepkisini çekti. 2013'te Thatcher'ın ölümüne dek Thatcherizm'i en sert dille eleştirenlerden biri olmaya devam etti.

1990 yapımı Hidden Agenda ve 1993 yapımı Raining Stones filmleriyle 2 kez Cannes Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'nü aldı. 1990'lı ve 2000'li yıllarda Nikaragua’daki Sandinist hareketi işleyen Carla'nın Şarkısı, İspanya İç Savaşı'na katılan bir İngiliz’in öyküsünü anlatan Ülke ve Özgürlük ve İngiltere’de demiryollarının özelleştirilmesini konu edinen Navigators gibi birçok başarılı filmi yönetti. 2006'da çektiği Özgürlük Rüzgarı (The Wind That Shakes the Barley) filmiyle Cannes'da bu kez Altın Palmiye'nin sahibi oldu. 2016'da bu kez I, Daniel Blake filmiyle bir kez daha Altın Palmiye'yi kazandı.

Filmlerinde sosyalist kimliğini her zaman öne çıkaran Loach, sıradan insanı ele alarak onun günlük yaşamını, yaşadığı sosyal ve maddi zorlukları tüm çıplaklığıyla ortaya sermiştir. 1977'de kendisine sunulan Britanya Kraliyet Nişanı'nı (OBE) geri çevirdi. Sebep olarak kötü insanlar olarak nitelendirdiği bazı kişilerle aynı nişanı taşımak istememesini gösterdi. 2014 Berlin Film Festivali'nde Onursal Altın Ayı ödülüne layık görüldü. 1962'den beri Lesley Ashton ile evli olan Loach'un 5 çocuğu vardır.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (15)

Avatar
Stendhal (Dublör) | 30 Ocak 2016, 20:49

Sosyalizm adı altında İrlanda milliyetçiliği yapan adam (!) :)

Cevap Yaz
1
0
Hasan Dinç (Profesyonel) | 30 Aralık 2014, 23:13

Halkların ve İşçi Sınıfının yaşadığı sorunları,acıları korkusuzca filmlerinde işleyen özgürlüğe sevdalı bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
2
FORHAN (Jön) | 13 Aralık 2014, 12:09

Sinema tarihinin politik İngiliz ustası , emeğe adamış sınıfın ve sıradan insanların yönetmeni . İdeoljisiiden hiç bir zaman taviz vermeyen yaşlı kurt , hayatın içinden çıkmış öyküler ve karekterler .

Cevap Yaz
0
1
mestame (Jön) | 6 Ekim 2013, 01:20

özgür yönetmen...filmlerinin yarısında özgürlük kelimesi geçiyor.

Cevap Yaz
0
1
DersuUzala (Profesyonel) | 6 Kasım 2010, 13:36

Ken Loach, filmlerinde ideolojik yönünü hep cesurca öne çıkaran bir yönetmendir. Bu yüzdendir ki mevcut iktidarlar döneminde, filmlerini dağıtma konusunda büyük sorunlar yaşamıştır. Filmlerinde kahraman bir insanı anlatmaz, genellikle onun anlattığı insanlar sıradan insanlardır. Bu insanların günlük hayatta yaşadıkları zorlukları anlatır. Bunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne serme gayretindedir filmlerinde. Bazı yönetmenler gibi, onun filmleri de çekildiği yıllarda pek önemsenmemiş; ama verilmesi gereken önem daha sonraları verilmiştir.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz