Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Özlem Tekin

Sonsuz Bir Aşk (2015) Fragman
Özlem Tekin profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7/ 10
301 oy
317 kullanıcının favorisi

Özlem Tekin

Türkiye

18 Kasım 1971

Özlem Tekin Biyografisi

Türk Rock müziğinin asi kızı olarak tanınan Özlem Tekin 18 Kasım 1971 tarihinde California\'da dünyaya geldi. Babası Prof. Dr. Talat Tekin\'in Berkeley Üniversitesi\'nde öğrenim görevlisi olması nedeniyle çocukluğunun bir kısmı Amerika\'da geçti. İlkokula başlamadan önce Türkiye\'ye geldi.

İlkokulu Ankara\'da Fransızca eğitimi veren Tevfik Fikret Lisesinde okudu. Müziğe olan ilgisi çocuk yaşlarda gelişti. Bir süre piyano dersi olan Özlem Tekin, bu yeteneğini daha fazla geliştirmek isteyince Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavlarına girerek Klarnet bölümünü kazandı. Müzik eğitimi devam ederken Ankara\'da sahne çalışmalarına başladı. Yaz dönemlerinde Bodrum başta olmak üzere İngilizce pop, rock, metal, punk, caz tarzlarında müziklerle yazlık mekanlarda sahne aldı.

Daha sonraları Lokomotif grubundan aldığı bir teklif üzerine İstanbul\'a geldi. Kısa bir süre bu grupla çalıştı. Bir müddet sonra Volvox grubuna katıldı ve bu grupta Şebnem Ferah\'la birlikte çalıştı.Volvox grubu ile birlikte Türkiye\'de hiç denenmemiş sahne çalışmaları gerçekleştirdi. İlk sene Volvox grubunda akustik gitara olan merakından ötürü bu enstrumanı çalmayı öğrendi ve bu gitarla besteler yapmaya başladı. 1996 yılında ilk solo albümü \'Kime Ne\' yi çıkardı. O güne değin Türkiye\'de çok fazla yaygın olmayan tarzı ile büyük yankı uyandırdı. Albümden ilk hit şarkı \'Aşk herşeyi affeder mi?\', müziğiyle beğeni toplarken içerdiği konu açısından tartışma programlarına konu oldu. Bu albümden ikinci klibini \'Duvaksız gelin\' isimli şarkıya çekti. Bu şarkı ise Türkiye\'de özellikle köylerde yaşayan başlık parası ve zorla evlendirilmelere tepki niteliği taşırken Özlem Tekin\'e gerçek anlamda popüler olmanın yollarını açtı. Aynı yılın yaz aylarına gelindiğinde ise Özlem Tekin\'in albümünde bulunan en hareketli şarkılardan biri olan \'Yar bana varmadı\' kliplendirildi. Özlem Tekin\'in ilk albümünden son klip çalışması ise sokak çocuklarının konu edildiği \'Herkes şanslı doğmuyor\' isimli şarkı için yapıldı.

İlk albüm Özlem Tekin\'e Türk rock müziğinde kariyer sağlarken Özlem Tekin ikinci albümün hazırlıklarına başladı. İki yıl süren çalışmalar sonucunda ikinci albüm \'Öz\' 1998\'in baharında müzik piyasalarına sürüldü. Albüm piyasaya çıktığında herkes daha farklı bir Özlem Tekin\'i karşılarında bulmuştu. Bu albümde müziğini daha sert bir tarza dönüştüren Özlem Tekin, \'Bahar\' isimli şarkıyla albüm çıkışını gerçekleştirdi. Bu albümden yaklaşık bir buçuk yıl sonra da üçüncü albümü \'Laubali\' yi piyasaya çıkardı. Üçüncü albümde Özlem Tekin\'in bir önceki albümünün tam aksine tarzını biraz daha yumuşattığı ve pop\'a dönüştürdüğü görüldü. Laubali albümün çıkış şarkısı olmakla birlikte ilk klip bu şarkıya çekildi.

Uzun bir aradan sonra \'Tek Başıma\' albümüyle geri dönen Özlem Tekin, albümün adının \'Tek Başıma\' olmasının sebebinin albümdeki tüm şarkıları tek başına bir haftada yaptığından kaynaklandığını belirtiyor. Bu albüm için ortalarda görünmediği zamanda ABD\'ye gittiğini ve heykel kursuna katıldığını olduğunu söyleyen Özlem Tekin bundan sonra albüm çıkarmayacağını ve yurt dışında yaşamaya başlayacağını dile getiriyor.

Özlem Tekin daha sonra Türkiye ye geri dönüp sil baştan isimli dizide yer aldı. Mucizeler komedisindeki başarısıyla pek çok otoriteden tam not aldı. 5 mayıs 2005\'te konserlerde beraber çaldıkları arkadaşlarından oluşan ve \'\'Ozz\'\' olarak adlandırdığı arkadaşlarıyla birlikte 5.albümü 109876543210\'ı çıkardı. Albüm pek çok kişi tarafından müzikal anlamda en iyi Özlem Tekin albümü olarak değerlendiriliyor. Özlem Tekin bundan sonraki müzikal kariyerinde bir daha kendi ismiyle albüm yapmayacak, albümlerini grubunun adıyla çıkaracak.

Albüm yapmama kararından bir kez daha vazgeçen Tekin, uzun zamandır birarada çalıştığı müzisyen arkadaşlarından oluşan OZZ grubu ile yollarını ayırdı.Orhan Şallıel yönetimindeki \'İstanbul Symphony Project\' ile çoğunlukla üniversiteleri içeren bir konser turnesi düzenledi.Özlem Tekin, 2007 yılının sonbahar aylarında iki yeni albümle birden geri dönmeyi planlıyor.Sonbaharda gelecek olan albümlerin biri eski Özlem tekin şarkılarının senfonik versiyonlarını içeren bir best of albüm niteliğinde olacak;diğer albüm ise yeni Özlem Tekin şarkılarını içerecek.Albümler için sürpriz bir gelişme de konser dvd\'si gelmesi ihtimali!

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (67)

Avatar
sertan23 (Jön) | 21 Haziran 2015, 10:29

sonsuz bir aşk filmindeki performansına kesinlikle hayran kaldım. kendisini severek dinlerim zaten, o ayrı konu.

Cevap Yaz
0
0
screamneve (Amatör) | 10 Temmuz 2014, 17:01

Ozan Doğulu'nun proje albümünde ''Dans Et'' isimli şarkıyı söyleyecek. Albüm sıralamasında şarkı son sırada (13.) yer alıyor. Albümde bir aralar aynı grupta şarkı söylediği Şebnem Ferah'ta var..

Cevap Yaz
0
0
screamneve (Amatör) | 26 Nisan 2013, 20:30

'Hep Yek' ve 'Aşk Herşeyi Affeder mi?' şarkıları gerçekten çok güzeldi. 'Sil Baştan' ve 'Hokkabaz'da da oyunculuğu süperdi. Dört dörtlük bir sanatçı. Tek beğenmediğim yanı 'Aşk Herşeyi Affeder mi?' şarkısını Saka (10+1) albümü için (cover) Grup Hepsi'ye vermesi. Benden size tavsiye kızlar: Aşk her şeyi affeder, ama Özlem Tekin ve biz sizi affetmeyeceğiz!

Cevap Yaz
0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 3 Şubat 2013, 23:51

sexy pozlarıyla beni baştan çıkarıyor....

Cevap Yaz
2
1
egunnar (Artist) | 6 Aralık 2012, 07:31

oyunculuğu müzisyenliğinden daha iyi

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz