Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Doğu Yücel

Okul Trailer.mpg
Doğu Yücel profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.7/ 10
31 oy
9 kullanıcının favorisi

Doğu Yücel

Türkiye

15 Nisan 1977

Doğu Yücel Biyografisi

15 Nisan 1977’de İstanbul’da doğdu. Babası tiyatro-sinema sanatçısı Erkan Yücel, annesi ise gazeteci-yazar Şükran Yücel’dir. Çocukluğu ve okul yılları İzmir’de geçti. İzmir Amerikan Koleji’nde okudu ve okul dergisi “Abaküs”ün editörlüğünü yaptı. 1993-95 yılları arasında eski Radyo-Aktif’te “Hayalet Gemi” isimli bir heavy metal programı hazırlayıp, sundu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu; ancak para saymayı bile bilmiyor! “Rüya Çocuk”, “Hayalperest” ve “Ölü Sevgiliye Mektup” isimli öyküleri 1997 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda başarı ödülü aldı. 1999’da Nostromo Kısa Bilim Kurgu Hikaye Yarışması’nda “Ölümsüzlüğün Gıcık Sırrı” isimli hikayesiyle başarı ödülü kazandı. Bu hikayeleri de kapsayan “Düşler Kabuslar ve Gelecek Masalları” önce Çitlembik yayınları tarafından sonra ise Stüdyo İmge yayınları tarafından piyasaya çıktı. Öykülerinin yanı sıra kısa film senaryoları da bulunan Doğu Yücel, bir buçuk yıl Non Serviam dergisinde yazdıktan sonra Radikal Cumartesi ve Pazar eklerinde çalıştı. Doğu şu an Blue Jean’de müzik ve sinema yazıları yazıyor. Radikal, Kemancı-zine ve Altyazı’ya yazı vermekten de geri kalmıyor. Bir yandan da İstanbul Üniversitesi’nde Sinema TV yüksek lisansı yapıyor. 2001 yılında “Düşler Kabuslar ve Gelecek Masalları”nın açılış hikayesi Dokuz Eylül Üniversitesi sinema öğrencisi Gözde Bilir tarafından filme alındı.

Doğu’nun ikinci kitabı “Hayalet Kitap” 1 Kasım 2002’de Stüdyo İmge yayınlarından çıktı. Doğu bu aralar “Hollywood’da Vampir Miti” konulu üniversite tezi, bazı müzik kitapları projeleri ve henüz ismini koymadığı yeni kitabı üzerine kafa yoruyor.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (7)

Avatar
inflameswetrust (Dublör) | 23 Mart 2011, 16:28

blue jeandan takip ediyorum bence kalemi kuvvetli,metalci olmasıda ayrı bir güzellik

Cevap Yaz
0
1
h2so4 (Artist) | 20 Kasım 2010, 20:51

filmlerini izlemedim yalnız headbang ve blue jean deki yazılarını çok beğenerek okuyorum.sevdiğim bir dergi yazarı kendisi.

Cevap Yaz
0
1
Frances (Profesyonel) | 1 Şubat 2010, 20:31

TÜYAP'ta Yuxexes'in düzenlediği imza gününe gitmiştim. Orada tanıdım. Ayrıca vasatta değil bence..

Cevap Yaz
0
0
Framboaz (Amatör) | 1 Ekim 2009, 23:08

İdol edindiğim insan! Hayal gücünün genişliğine hayranım. Elini hangi işe atsa başarıyla sonuçlandırıyor. Kitapları olsun, bj'deki yazıları olsun, filmleri olsun hepsi gerçekten mükemmel. Ama bi' noktaya değinmek istiyorum. Doğu Yücel "Okul" filminin senaryosunu yazmamıştır. Filmin esin kaynağı yazdığı "Hayalet Kitap" kitabıdır. Kitaptaki kurgu, anlatım tarzı, olayları ele alış biçimi filmdekinden tümüyle olmasa da çok farklıdır. Film vasat kitap inanılmazdır. Okumanız kesinlikle tavsiye edilir! Sonuç olarak çok başarılı ve bolca takdir edilesi bir insandır!

Cevap Yaz
1
1
eren-caglar (Profesyonel) | 13 Eylül 2008, 14:43

allahımı seversen sen daha senaryo yazma bizi cümlü aleme rezilrüsva ediyorsun yaa git başka ne iş yapıyorsan yap ama senarist olma....

Cevap Yaz
1
0
Görüşleriniz