Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Goran Bregović

Mustafa
Goran Bregović profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.0/ 10
71 oy
99 kullanıcının favorisi

Goran Bregović

Bosna-Hersek

22 Mart 1950

Goran Bregović Biyografisi

Goran Bregović, Boşnak-Sırp müzisyen.

1950 yılında Hırvat bir baba ve Sırp bir annenin çocuğu olarak Saraybosna'da doğdu. Babası Yugoslav halk ordusunda subaydı. Anne ve babası boşanınca annesi ile Saraybosna'da yaşadı. Balkanların en tanınmış bestecilerindedir. Kendisini Yugoslav olarak tanımlar. Uzun yıllar Balkanlar'da müzisyen ve bestekar olarak söz sahibidir. Iggy Pop, Cesaria Evora gibi çeşitli sanatçılara besteler yaptı. Yugoslavya’da rock'ın temel taşlarından olan ve yıldızlığa yükseldiği Bijelo Dugme’de gitar çalarak ünlendi. Uluslar arası arenada sesini Emir kusturica'nın filmleri "Time of the Gypsies", "Arizona Dream" ve “Underground” ile duyurdu.

Goran müzik okulundayken keman çalıyordu. Yetenekli olmadığı farzedilerek ikinci sınıfta okuldan atıldı. Bu yüzden müzik eğitimi azaldı. Annesi ona ilk gençlik yıllarında gitar alana kadar arkadaşları müzik konusunda onu eğittiler. Goran iyi bir sanat okuluna kayıt olmak istedi. Ancak teyzesinin annesine okulda eşcinselliğin yaygın olduğunu söylemesi üzerine apar topar onu teknik liseye yazdırdı. Annesi karşılıklı uzlaşarak saçlarını uzatmasına izin verdi. Mercedes marka arabası ile okula çarptı ve kısa zamanda bu okuldan da atıldı. Ardından dil okuluna gitmeye başladı ve okuldaki “Bestija “ müzik grubunda gitar çalmaya başladı. 16 yaşına geldiğinde annesi onu yalnız bıraktı. Kendine bakmak zorundaydı. Konjicte bir barda gitar çaldı, inşaatlarda çalıştı ve gazete sattı.

Bestije ile kendini gösterdiğinde Zeljko Bebek onu Kodeksi grubuna bass gitar çalması için davet etti. Goran memnuniyetle kabul etti.

Birkaç ay içinde Kodeksi değişime geçti ve Goran bass gitardan gitar liderliğine geçti. 1970 yazında Kodeksi grubu Goran Bregović, Željko Bebek, Zoran Redžić ve Milić Vukašinović’ten oluştu. Bunların hepsi ileride Bijelo Dugme’nin üyeleri oldular. Zamanında Led Zeppelin, Black Sabbath tan çok etkilenmişlerdi. Gruba bu tarz müziği onlardan çok etkilenen Milić Vukašinović bulaştırmıştı. 1970 yılında Zeljko artık grupta ihtiyaç duyulmadığından ayrıldı. 1970 yılının sonunda Goran’ın annesi ve Zoran’ın abisi Napoli'den onları alarak Sarajevo’ya geri döndüler.

1971 sonbaharında Goran üniversiteye girdi ve felsefe ve sosyoloji okumaya karar verdi. Kısa zamanda buradan da ayrıldı. Milić Vukašinović Londra'dan dönmüştü Goran ve Zoran Jutro adlı bir grupta çalıyordu. Grup ileriki yıllarda çok değişti ve 1 Ocak 1974 ‘te Bijelo Dugme olarak ismini değiştirdi. Bijelo Dugme 1970’lerin ortaları ile 1980’lerin sonuna kadar Yugoslavya’nın en meşhur rock grubu oldu.

Birjeo Dugme dağılmaya başlayınca Goran film müzikleri dünyasına gidi. İlk projesini Emir Kusturica’nın Çingeneler zamanı ile yaptı. Hem film hem müzikler çok başarılı oldu. Goran ve Emir’in ortaklığı bir sonraki film olan Arizona Rüyasında da devam etti. Bir sonraki önemli projesi Kraliçe Margort filminde oldu. Film 1994 Cannes film festivalinden 2 ödül aldı. Bir sonraki yıl Goran’ın müziklerini yaptığı Underground Altın Palmiyeyi kazandı.

Goran’ın müzik kariyeri Balkanlardaki geleneksel çoksesli müzik ile popüler müziğin birleşimi ile güney Slav ve çingene temaları üzerine devam etti. Bunun sonucunda Doğu Avrupada çok popüler oldu. Goran çoğu zaman Balkanlardaki orijinal folk müziği ve çingene müziklerini çaldığı ve kendi bestesi gibi yorumladığı şeklinde suçlandı. 1997 yılında Sezen Aksu ile Düğün ve Cenaze albümünü yaptı. Bundan sonraki albümlerinde bir çok ünlü şarkıcı ile karışık albümler yaptı. 1999 yılında George Dalaras ile Thessaloniki - Yannena with Two Canvas Shoes adlı albümü yaptı. 2000 yılında Polonyalı ünlü şarkıcı Kayah ile Kayah i Bregović albümünü çıkardı. Albüm Polonya'da 650,000 sattı.

2005 yılında ise Bijelo Dugme ile 3 büyük konser verdi. sarajevo, belgrad zagrep’de yapılan konserlerin her birini 100,000 den fazla kişi izledi.

Goran 1993 yılında uzun süre arkadaşlık ettiği Dženana Sudžuka ile evlendi. Ema ,Una, Lulu adlarında 3 kız çocuguna sahip. Birde Zeljka adında evlilik dışı bir çocuğu var. Goran dünyanın çoğu yerinde evlere sahip ancak zamanının büyük bir bölümünü müzik arkadaşlarının yaşadığı Belgrad’da geçiriyor. Diğer kısmınıda Eşi ve çocuklarının yaşadığı Paris'te geçiriyor. Can Dündar filmi Mustafa filminin müziklerini yapan sanatçıdır.

1993'ten beri Dženana Sudžuka ile evlidir.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (18)

Avatar
Merlin1 (Dublör) | 21 Nisan 2011, 12:03

Çok başarılı bir müzisyen. Şarkıları enfess. Özellikler ederlezi insanı alıp götürüyor..

Cevap Yaz
0
0
tutkuuu (Figuran) | 7 Mart 2011, 16:17

Emir Kustira Filmlerini sevmemden en büyük etkenlerden biri de Goran Bregovic'tir. İkisi devamlı film yapsın bizde hem dinleyelim hem izleyelim ...

Cevap Yaz
0
0
L5L (Artist) | 26 Kasım 2010, 13:06

SEZEN AKSU'YLA 1997'DE "DÜĞÜN VE CENAZE" ALBÜMÜNÜ BİRLİKTE YAPARKEN BASINA SEZEN'DEN Bİ ÇOCUĞUM OLMASINI İSTERDİM DEMİŞTİ. SEZEN VE GORAN 'IN ÇOCUKLARIN DÜŞÜNEMİYORUM.HERELDE BU 2 ÖZGÜR VE DELİ RUHTAN 1233 KAT DAHA DELİ, MANYAK HEMDE İNANILMAZ HARİKA Bİ MÜZİSYEN ÇIKARDI. KEŞKE Bİ DENESELERDİ YAHU.

Cevap Yaz
0
0
aycnr26 (Dublör) | 30 Temmuz 2010, 14:15

Mustafa'da dinledikten sonra bağımlısı oldum diyebilirim.. Gerçekten çok başarılı..

Cevap Yaz
0
0
elnanotecnologia (Figuran) | 24 Temmuz 2010, 20:50

sezen aksu'nun düğün ve cenaze albümü,arizona dream'in soundtrack'i ve bunun gibi bir çok örnek.o harika bir müzisyen

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz