Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

David Fincher

Hitchcock-Truffaut (2015) Türkçe Altyazılı Fragman
David Fincher profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
770 oy
1313 kullanıcının favorisi

David Fincher

ABD

28 Ağustos 1962

David Fincher Biyografisi

David Fincher (10 Mayıs 1962) ABD'li film yönetmeni ve yapımcı. Denver, Colorado doğumlu.

Ele aldığı özgün senaryolarla (Se7en, The Game, Fight Club) övgü topladı. Arka plan oluşturmadaki başarısı ve kurgudaki titizliğiyle 90'ların en iyi yönetmenlerinden biri -Alan Parker'ı- olarak gösterilir. Chuck Palahniuk'un aynı adlı romanından uyarladığı Fight Club filmiyle, bugün bile süren bir tüketim toplumu merkezli anarşizm tartışmasının startını vermiştir. Bu filmin ardından birçok ülkede türedi dövüş kulüpleri oluşturulmuştur.

Fincher, Madonna ('Express Yourself','Vogue' ve 'Bad Girl'), George Michael, Mark Knopfler, Aerosmith ('Janie's Got A Gun'), the Rolling Stones ('Love Is Strong'), Nine Inch Nails, the Wallflowers ve A Perfect Circle gibi şarkıcı müzik gruplarının kliplerinin yönetmenliğini de yapmıştır.

Meraklısına...

1981-1983 arasında George Lucas'ın sahip olduğu ILM(Industrial Light and Magic) şirketinde çalıştı. Karakterlerini her zaman gölgede bırakarak seyircide merak uyandırma yoluna gider : Kevin Spacey(Se7en), Brad Pitt(Fight Club) Birçok TV reklamını yönetti Ayrıca Aerosmith, Madonna ve Paula Abdul gibi müzisyenlerin kliplerini çekti Alien 3 filmi ile beklediği başarıyı elde edememesi az kalsın yönetmenlik kariyerinin sonunu getiriyordu. Biz de belki bu yüzden Se7en ve Fight Club gibi şaheserlerden mahrum kalacaktık.

 

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

Stiks (Profesyonel) | 11 Aralık 2014, 17:53

Brad Pitt'in yönetmeni diye anılır fakat aslında Brad Pitt bir David Fincher oyuncusudur demek daha doğrudur. Kariyerini müthiş filmlerle süsleyen bir adamın filmlerinde Brad'i görmek tezat değildir nitekim.

0
7
FermanMamedov (Dublör) | 13 Kasım 2012, 17:56

..bir türlü Oscar'ı alamadı yaaa..nasıl bir şey bu..adam elinden geleninin en iyisini yapıyor her filmi başarılı..

0
7

Tüm yorumlar (193)

Avatar
yasak1 (Profesyonel) | 3 Eylül 2017, 10:22

10/10 luk adam

Cevap Yaz
0
1
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 20:16

David Fincher, 1995'den itibaren ABD sinemasına şaheserler kazandırmış ve Günümüzde halen P.T.Anderson, C.Nolan, W.Anderson, D.Arronofsky gibi yedinci sanatın nevi şahsına münhasır kişiliklerinden biridir.. İlk dönemlerinde ünlü markalar için çektiği reklam filmleri ve video müzik klipleri ile dikkat çeken sanatçı, 1992'den günümüze değin 10 adet sinema filmi yönetmiş ve bu filmlerin hiçbirinin senaristliğini üstlenmemiştir.. Buna rağmen Fincher, eline gelen orjinal veya uyarlama senaryoları beyazperdede en iyi işleyen, sinema tarihindeki sayılı yönetmenlerden biridir.. Fincher mükemmelliyetçi bir çalışma tarzına sahiptir, uç örneklerler diyebileceğimiz orjinal hikayeleri, konu ile son derece uyumlu karanlık,depresif bir stilde, ışığı ve gölgeyi başarı ile kullanarak film-noir türüne yakın bir stilde seyirciye aktarır.. Yönettiği tüm filmlerde sahne tasarımı ve görsel yapı dahil olmak üzere teknik işçilik üst düzeydedir.. Gerek kameraya olan hakimiyeti, gerekse kurguya ve ışığı kullanmaya verdiği önem , yönettiği filmleri senaryo ve görsellik yönünden son derece özdeş ve kusursuza yakın olmasını sağlamıştır.. Ayrıca bilindiği üzere özellikle Se7en , The Game ve Fight Club gibi şürprizli , twist sonları kullamakta da ustadır.
Alien 3 (1992) yönetmenin ilk sinema filmidir ve Alien (1979) , Aliens (1986) gibi R.Scott ve J.Cameron gibi iki ustanın elinden çıkma bilim-kurgu türünün başyapıtlarından sayılan bu iki filmin ardından üçüncü bir filmi Alien serisinin var olan yüksek çizgisinde tutmak her yönetmen için gayet zorlu bir iş olacaktı , Fincher ise aslında tahmin edilenin aksine tarzını ve kamera tecrübesini kullanarak ilk fiminde çok iyi olmasa da kötü bir işe imza atmamıştır.. Se7en (1995) yönetmenin ilk başyapıtı gerek çevrildiği yılın gerekse 1990'ların en iyi , en popüler ve hakkında en çok konuşulan filmlerinden biri olacaktır.. Yedi ölümcül günahı temel alınarak Andrew Kevin Walker'in yüksek yaratıcılığı ile şekillendirdiği , adı geçmeyen bir şehirde , emekliliği yaklaşmış disiplinli dedektif William Somerset (Morgan Freeman) ve yaşça daha genç ve hırslı dedektif David Mills'in (Brad Pitt) esrarengiz bir seri katille verdiği mücadeleyi içinde barındırdığı orjinal iz sürme teknikleri ile izleriz.. Olay örgüsü ve senaryonun yapısı filmin son anına kadar seyircinin bir an olsun filmden kopmamasını sağlar , usta görüntü yönetmeni Darius Khondji'nin koyu renkleri ve ışığı kullanışı ise çekim için seçilen kapalı ve yağmurlu hava koşulları ile son derece uyumludur.. Finaldeki twist son ile asıl hikaye katilin zihninde tamamlanır, bu son kurgusu ve zamanlama açısından unutulmaz ve düşündürücüdür.. Finalde Somerset'in ağzından filmi de bir nebze özetleyen şu sözler dökülür : '' Hemingway once wrote, "The world's a fine place and worth fighting for." I agree with the second part '' .
The Game'de (1997) orjinal ve şaşırtıcı bir hikayeyi Fincher, Michael Douglas ve Sean Penn gibi aktörlerin performansları , Harris Savides'in başarılı kamera çalışması ve Howard Shore'nin müzikleri destekli bir mini başyapıta dönüştürür.. Chuck Palahniuk'un 1996 tarihli romanından aynı adla uyarlanan Fight Club, kimilerine göre yönetmenin en iyi filmi , 1990'ları sinemasında zirve noktalarından biri ve hakkında en fazla konuşulmuş-yazılmış olan yapımlardan birisi olmuştur... Fincher, öncelikle Fight Club gibi orjinal bir kitabı sinemaya aktaracak olan en uygun yönetmenlerden biri idi.. Uygun malzeme , doğru yönetmen ve doğru oyuncular eşliğinde standart bir filmin yaşattığı sinema tecrübesinin çok ötesinde, eşsiz,benzersiz ve unutulmaz bir deneyime dönüşmüştür.. Bünyesinde barındırdığı derinlemesine çarpıcı replikler , görüntü yönetmeni Jordan Cronenweth ve Fincher'in doğal şehir ışığını arka plan olarak kullanmaları, çekimlerin önemli kısmın oluşturan gece çekimlerinde gene ışığın ustalıkla kullanılması, Brad Pitt,Edward Norton,Helena Bonham Carter gibi oyuncuların unutulmaz performansları ve The Dust Brothers imzalı müzikler Fight Club'ı Empire dergisinin 2008'de düzenlemiş olduğu gelmiş geçmiş en iyi 500 anketinde 10.sırada yer almasını sağlamıştır ! ..
David Koepp'in senaryosunu üstlendiği Panic Room (2002) yönetmenin ilk iki başyapıtı Se7en ve Fight Club'dan daha geri planda kalan , tek mekanda Jodie Foster'in oyunculuğu ile hatırlanan bana göre ortalama bir film olsa da Darius Khondji'nin kapalı ortamı kullanmaktaki başarısı ile hatırlanan bir film olmuştur.. Zodiac'ı (2007) bir önceki mesajımda yorumladığım için burada es geçiyoru...The Curious Case of Benjamin Button (2008) , F. Scott Fitzgerald'ın 1922'de yayınlanan aynı adlı kısa hiklayesinden beyazperdeye aktarılmış Brad Pittve Cate Blanchett gibi oyuncuların, Claudio Miranda'nın filmin geçtiği dönemi ustalıkla yansıtması ve Alexandre Desplat'ın müzkleri ile 13 dalda akademi adaylı elde etmiş, görsel efetler,sanat yönetimi ve makyaj olmak üzere 3 dalda akademi ödülü kazanmıştır.. 2 yıl sonra gelen The Social Network (2010) ise 30 eleştirmen tarafından 2010 yılında gösterime giren filmler arasında ilk 10 film arasında gösterir..8 dalda akademi adaylığı ve uyarlama senaryo , kurgu ve müzil dallarında film akademi ödülü kazanır..
The Girl with the Dragon Tattoo (2011) Stieg Larsson'un 10 bölüm olarak planladığı fakat 2004 yılındaki ani ölümü nedeniyle üç adet yazmış olduğu Milenyum üçlemesi olarak bilinen dizinin ilk romanından aynı adla sinemaya uyarlanmıştır..Tecrübeli senarist Steven Zaillian'ın projeye dahil olduğu,Trent Reznor ve Atticus Ross'un film ilze son derece uyumlu müzikleri, Rooney Mara 'nın oscar adaylığı getiren performansı ile film 5 dalda oscar'a aday olur ve en iyi kurgu dalında oscar kazanır.. Gone Girl (2014) yönetmenin şimdilik son filmi ve Gillian Flynn'in 2012 tarihli çok satan romanından aynı isimle uyarlanmıştır.. Ben Affleck ve Rosamund Pike'nin başarılı performansları ile gösterime girdiği yıl, 25 eleştirmen tarafından yılın en iyi 10 filmi listesinde kendine yer bulmuştur.

Cevap Yaz
0
0
kargaa (Amatör) | 19 Mart 2017, 04:19

Şimdi sallarlar, adam ölüp gidince "usta yönetmen, büyük yönetmen" der överler. Sorun filmlerden ziyade nalları dikmekte.

Cevap Yaz
0
1
tellislam (Profesyonel) | 2 Şubat 2017, 01:32

Dövüş Kulübü, Yedi, Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, Zodiac, Oyun, Kayıp kız daha nice filmleriyle ve Brad Pitt ile özdeşleşen müthiş bir yönetmendir kendileri.

Cevap Yaz
0
1
Kazanmak İçin (Artist) | 14 Kasım 2016, 15:52

Beğenmediğim filmi yok

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz