Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Bernard Herrmann

Kill Bill Vol. 1
Bernard Herrmann profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
31 oy
10 kullanıcının favorisi

Bernard Herrmann

ABD

29 Haziran 1911

24 Aralık 1975

Bernard Herrmann Biyografisi

Bernard Herrmann (1911-1975) Amerikalı müzisyen. Orson Welles ve Alfred Hitchcock gibi efsane yönetmenlerin unutulmaz filmlerinin müziklerine imza atmıştır.

Bernard Hermann, 1911'de New York'ta Max Herman adıyla dünyaya geldi. Rus kökenli bir Yahudi ailesinin çocuğu olan Herrmann, genç yaşta müziğe ilgi duydu ve keman çalmaya başladı. 1934'te CBS'e katıldı, burada radyo tiyatrolarının müziklerini yapmaya başladı. Aynı zamanda çok ünlü bestelerin radyo yayınlarında şeflik görevini üstlendi. 1941'de ilk kez sinemaya adım attı ve Orson Welles'in klasik filmi Citizen Kane'in müziklerine imza attı. Aynı yıl bestelediği The Devil and Daniel Webster (All That Money Can Buy) müzikleriyle Oscar ödülünü kazandı. 1943'te Welles'in oynadığı Jane Eyre'in müziklerini yaptı.

1950'li yılların ortasından itibaren gerilim türünün üstadı Alfred Hitchcock ile çalışmaya başladı. The Man Who Knew Too Much, Vertigo ve Psycho gibi kült filmlerin müziklerine imza attı. Ancak 1963 yapımı Torn Curtain filminin müzikleri konusunda Hitchcock ile yaşadığı anlaşmazlığın ardından ortaklıkları sona erdi. Herrmann, Hitchcock'un istediği gibi o günün popüler tınılarını kullanmayı reddetmişti.

Sonraki yıllarda yine çok önemli filmlere müzikleriyle hayat verdi. Ünlü Fransız yönetmen François Truffaut'nun Fahrenheit 451, Brian De Palma'nın Sisters ve Obsession filmlerinin müziklerini besteledi. Son çalışması, Martin Scorsese'nin efsaneleşmiş Robert De Niro performansıyla hatırlanan Taxi Driver filminin müzikleriydi. Taxi Driver filminin müziklerini bitirmesinin hemen ertesi gecesi, 24 Aralık 1975'te Los Angeles'ta kaldığı otel odasında uykusunda geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Son gününde, Scorsese'nin aracılığıyla genç yönetmen Steven Spielberg ile tanışmıştı.

CBS yıllarında tanıştığı senarist Lucille Fletcher ile 1939'da evlenen Herrmann bu evlilikten 2 çocuk sahibi oldu. Evliliği 1948'de bitti. 1949'da Lucy Anderson ile evlendi, ancak 1964'te boşandılar. 1967 yılında son evliliğini, kendisinden 29 yaş küçük gazeteci Norma Shepherd ile gerçekleştirdi ve ölümüne dek onunla evli kaldı.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

BatesNorman (Profesyonel) | 12 Ocak 2016, 00:36

Adamın müziklerini yaptığı filmlere bir bakar mısınız yahu. Taxi Driver, Kill Bill, Psycho, Vertigo, Citizen Kane.... Böyle bir efsanenin pek bilinmemesi çok üzücü.

0
6

Tüm yorumlar (3)

Avatar
deckard (Artist) | 23 Nisan 2016, 17:24

Bir çok klasiğin müziklerini bestelemiş efsane usta.Yurttaş Kane,Dünyanın Durduğu Gün,Çok Şey Bilen Adam,Vertigo,North by Northwest,Psycho,Cape Fear,Taksi Şoförü imza attığı ünlü filmlerdir.

Cevap Yaz
0
0
BatesNorman (Profesyonel) | 12 Ocak 2016, 00:36

Adamın müziklerini yaptığı filmlere bir bakar mısınız yahu. Taxi Driver, Kill Bill, Psycho, Vertigo, Citizen Kane.... Böyle bir efsanenin pek bilinmemesi çok üzücü.

Cevap Yaz
0
6
bodakedi (Jön) | 16 Temmuz 2007, 03:05

Sinemada müzik deyince akla gelmesi gereken ilk isim. Tartışmasız efsane. İlk müziklerini yaptığı film Citizen Kane'ki gerisini siz düşünün. Alfred Hitchcock'un Vertigo ve Psycho'da çalıştığı büyük usta dönemin birçok ismine ilham verenlerden. Ne yazıkki Taksi Şöförünü izleyemeden hayatını kaybetti. Henüz ilk filminde oscarı kucakladığını da ekleyelim.

Cevap Yaz
0
2
hamitck (Dublör) | 7 Nisan 2011, 20:59

Hadi be üzüldüm Taxi Driver'ı izleyemediğine :((

0
1
Görüşleriniz