Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Paul Schrader

Kızgın Boğa
Paul Schrader profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
22 oy
7 kullanıcının favorisi

Paul Schrader

ABD

22 Temmuz 1946

Paul Schrader Biyografisi

İsmi Spielberg, Scorsese, Coppola, Lucas, De Palma gibi sinemacıların kuşağına dahil edilen Paul Schrader günümüzün en önemli senaristleri arasında kabul ediliyor.

Calvinist anne ve babasının inançları gereği tam 18 yaşına kadar film izlemesi yasaklanan Schrader, kaybolan zamanını Columbia University\'de film dersleri alırken telafi etmiş.

Bresson, Ozu ve \'Transcendental Style in Film\' kitabını yazan Dreyer\'in etkisinde kalan Schrader bir süre film eleştirmenliği yaptıktan sonra senaryo yazmaya başladı.

Talih bu ya; kardeşiyle oynadığı jackpot yani kollu makinede kumar oynarken en büyük ödülü kazandı ve 350 bin dolar ödül aldı. Bu arada zaten Schrader\'ın ismi de Taksi Şoförü filmiyle Hollywood\'un en önemli senaristleri arasına yazılmıştı.

Filmin olağanüstü başarısı yazarı kendi filmlerini yapmaya yöneltti. Tabii ki Hollywood gibi farklı stil ve tarzın pek de kolayca baştacı edilmediği ve riske girilmediği bir yerde kendini çok da rahat hissetmedi ama yönetmenliği de bırakmadı.

Bir çok kişinin \'en iyi filmi\' olarak niteliği Japon ortak yapımı 1985 tarihli \'Mishima: A Life In Four Chapters\' oldu.

Genellikle dünyaları başlarına yıkılan, yaşamla ve düzenle barışık olmayan umutsuz erkeklerin öykülerini yazması ve yönetmesi Schrader\'ın karakteristik özellikleri arasındadır.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (4)

Avatar
FORHAN (Jön) | 30 Ekim 2018, 20:09

Senaristliği ve yönetmenliği tamamen farklı , neden yönetmenliği seçmiş anlamadım .

Cevap Yaz
0
0
yujin (Artist) | 7 Nisan 2011, 04:05

Senaristliğine bayıldığım ama yönetmenliğinin beş para etmediğini düşündüğüm insan...

Cevap Yaz
0
0
bodakedi (Jön) | 15 Temmuz 2007, 19:37

yönetmenliği pek parlak olmasa da (cat people dışında iyi filmi yok) senaristliği mükemmel. kızgın boğa, günaha son çağrı ve bringing out the dead'de muhteşem iş çıkarmış. Hele Kızgın Boğa'daki onunla yattın mı bölümü inanılmaz.

Cevap Yaz
0
0
bodakedi (Jön) | 31 Mayıs 2007, 00:15

Yönetmenliği pek parlak olmasa da (Cat People dışında iyi filmi yok) senaristiliği mükemmel. Kızgın Boğaş Günaha son çağrı ve Brnging out the dead'de muhteşem iş çıkarmış.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz