Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Billy Dee Williams

The Lego Batman Movie - Türkçe Dublajlı Fragman
Billy Dee Williams profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.7/ 10
43 oy
17 kullanıcının favorisi

Billy Dee Williams

ABD

6 Nisan 1937

Billy Dee Williams Biyografisi

William December Williams, Jr. en çok Yıldız Savaşları serisinde canlandırdığı Lando Calrissian karakteriyle tanınan Amerikalı aktör, sanatçı ve yazardır.

 

Williams, New York şehrinde Hint asıllı bir asansör operatörü Loretta ve William December Williams, Sr. adlı Texas doğumlu bir kapıcının oğlu olarak doğdu. Loretta adından bir ikiz kız kardeşe sahip olan Williams, ebeveynleri çeşitli işlerde çalışırken büyükannesinin yanında Harlem'de büyüdü. Williams tesadüfi bir şekilde, mezun olduğu Manhattan Performans Sanatları Okulu'nda, 1980'li yıllarda yayımlanan prime-time dizisi Dynasty'de canlandırdığı Brady Lloyd adlı karakterin eşini oynayan Diahann Carroll ile sınıf arkadaşıydı.

 

Williams'ın oynadığı ilk film, suçlu bir çocuğu calandırdığı 1959 tarihli The Last Angry Man adlı film oldu. İlk büyük çıkışını Gale Sayers'ı oynadığı Brian's Song isimli televizyon dizisi ile yaptı. En bilinen rolü Lando Calrissian'ı Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator ve Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü adlı filmlerde canlandırdı ve Yıldız Savaşları: Bölüm V - İmparator filminin radyo uyarlamasında seslendirdi. Williams aslında Yıldız Savaşları: Bölüm IV - Yeni Bir Umut filminde Han Solo'yu canlandırmak için oyuncu seçmelerine de girmişti.

 

Williams'ın bir diğer önemli rolü de 1989 tarihli Batman filminde canlandırdığı Harvey Dent karakteridir. Devam filmlerinde kötü adama dönüşmesi planlanan bu karakteri, gelecekte de Williams'ın oynayacağı düşünülerek stüdyo onunla anlşam imzaladı. Ancak Batman Daima (1995) filminde karakteri Tommy Lee Jones'un oynamasına karar verilince, stüdyo Williams'a para ödemek zorunda kaldı.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (5)

Avatar
Olymp (Amatör) | 6 Nisan 2014, 10:06

Harwey Dent

Cevap Yaz
0
0
FilMan (Jön) | 2 Kasım 2013, 19:13

Batman' de görünce aa Star Wars'taki adam dediğim oyuncu..

Cevap Yaz
0
1
eugene (Dublör) | 4 Ekim 2013, 17:08

star wars ve batman'den tanıdığım bir oyuncu.zamanında iyi işler çıkardı.

Cevap Yaz
0
0
DarthSidious (Jön) | 12 Haziran 2010, 01:17

Sadece Star Wars da izlemiştim. Gayet de güzel oynamıştı. Şimdiye dek bir çok filmde de oynadığına göre kendini geliştirmiş

Cevap Yaz
0
0
bodakedi (Jön) | 19 Haziran 2007, 03:54

arka arkaya scrubsta ve lost'ta görmek ilginçti. Birçok iyi filmde oynayan yıldız oyuncu ilerleyen yaşına rağmen film çekmeye devam ediyor. Gelecek sene Fanboys'ta uğrayacak beyazperdeye..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz