Görüyorum ki benden uzun süredir
haber alamamışsın! Vizyona giren filmlerden ve en son gelişmelerden anında haberdar olmak ister misin? İzin Ver Daha Sonra
Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Marjane Satrapi

Azrail'i Beklerken fragmanı
Marjane Satrapi profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.0/ 10
33 oy
18 kullanıcının favorisi

Marjane Satrapi

İran

22 Kasım 1969

Marjane Satrapi Biyografisi

Marjane Satrapi, İran kökenli Fransız yönetmen ve senarist. Biyografik çizgi romanından uyarlanan Persepolis animasyonu ile hatırlanmaktadır.

1969'da İran'ın Reşt kentinde doğan Satrapi'nin ailesi Marksist örgütlerle ilişkili ve Şah karşıtıydı. Ancak 1979'daki İran İslam Devrimi'nin ardından bu kez de aşırı dincilerle mücadele etmek zorunda kaldılar. Bu dönemde Satrapi lise eğitimi için Viyana'ya gönderildi, lise yıllarını burada geçirdikten sonra İran'a geri döndü ve İslami Azad Üniversitesi'nde Görsel İletişim Bölümü'nden lisans ve master diplomalarını aldı. Rıza adlı bir adamla 3 yıl evli kaldıktan sonra ülkesinden ayrılarak Fransa'ya yerleşti.

Fransa'da çizgi roman kariyerini başarıyla sürdüren Satrapi'nin Persepolis serisi büyük ilgi gördü ve 2007'de sinemaya da uyarlandı. Başka filmler de yöneten sanatçı, İsveçli Mattias Ripa ile evlidir ve Paris'te yaşamaktadır.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
zeybay123 (Dublör) | 20 Mart 2010, 12:32

 Persepolis filminde harika bir iş çıkarmıştı.Kendisine teşekkür etmek lazım!

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz