Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Stanley Donen

Funny Face Fragmanı
Stanley Donen profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
13 oy
8 kullanıcının favorisi

Stanley Donen

ABD

13 Nisan 1924

Stanley Donen Biyografisi

Stanley Donen, Amerikalı sinema yönetmeni ve koreograf. Stanley Donen, yaratıcı dans sahneleriyle 1940’lar ve 1950’lerde müzikallere canlılık kazandırmıştır.

On yaşında dansa başladı. Sahneye ilk kez New York kentinde Pal Joey müzikalinde çıktı (1940). Burada Gene Kelly ile tanıştı. Daha sonra Hollywood’da yardımcı dans yönetmenliği yaptı ve birkaç iddialı müzikal filmde Gene Kelly ile çalıştı. Cover Girl (1944, Kapak Kızı) ve Anchors Aweigh (1945, Gönül Kimi Severse) gibi bazı filmlerin koreografisine katıldı.

Stanley Donen’in 1949’da Gene Kelly ile birlikte yönettiği On the Town (Denizciler Geliyor / Şen Denizciler) övgüyle karşılandı ve müzikal komedi türünün önemli bir dönüm noktası sayıldı. Gerçeklikle fanteziyi başarıyla kaynaştıran film, gösteri sanatının güçlülüğünü ve canlılığını perdeye taşıyarak türe zenginlik katıyordu.

Stanley Donen ve Gene Kelly sesli sinemanın başlangıç dönemini anlatan ve Busby Berkeley’nin dans parodileriyle komedi ve yergi ögelerini birleştiren klasikleşmiş Singin’ in the Rain (1952, Yağmur Altında) ile It’s Always Fair Weather (1955, Can Yoldaşları) filmini de birlikte yönettiler.

Stanley Donen, Gene Kelly’den ayrı olarak da Seven Brides For Seven Brothers (1954, Yedi Kardeşe Yedi Gelin), Funny Face (1957, Komik Yüz / Şahane Macera), The Pajama Game (1957, Pijamalı güzeller), Damn Yankees (1958) gibi başarılı filmlerin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (2)

Avatar
Stiks (Profesyonel) | 7 Aralık 2014, 05:33

“Bana bir filmin tam bir ekip çalışması olmadığını söyleyen, aptalın tekidir. Önemli olan, ekibinize kimleri alacağınızdır.” - Stanley DONEN

Cevap Yaz
0
2
audrey (Jön) | 7 Şubat 2010, 20:34

unutulmaz müzikallerin yönetmeni hele hele gene kelly ile singin in the rain i çekmiştirler ya daha da konuşmaya gerek yoktur :)

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz