Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Stevie Wonder

Tupac: Resurrection Fragmanı
Stevie Wonder profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.5/ 10
8 oy
4 kullanıcının favorisi

Stevie Wonder

ABD

13 Mayıs 1950

Stevie Wonder Biyografisi

Stevie Wonder (Stevland Hardaway Judkins, d. 13 Mayıs 1950, Michigan), ABD\'li şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve aktivist.21 Grammy ödülü sahibidir (bu yaşayan bir sanatçı için rekordur), aynı zamanda bir hayat boyu başarı ödülü ve En İyi Film Müziği Oscar\'ını kazanmıştır.Bob Marley’den etkilenen ABD’de yaşayan Stevie Wonder,tüm müzik yaşamı boyunca ağırlık kazanan dans ve aşk şarkılarından sonra bu sayede nükleer silah karşıtı kampanyalara kadar uzanan bir yelpazeye müziğini genişletmeyi becerebildi.Wonder’in ilk protest şarkısı Dylan’ın “Blovin In The Wind”inin bir versiyonuydu.Tanıştığı ve birlikte şarkı söylediği Marley’e Wonder’in sunduğu ödül, “Master Blaster” şarkısı oldu.Bu şarkının da içinde yer aldığı “Hatter Than July” uzunçalarındaki “Happy Birtdhay” adlı şarkı Amerikan halkını etkileyen bir şarkı olacaktı.Hatta bu şarkı, Martin Luther King’in yaşgününün ulusal tatil ilan edilmesini isteyen bir kampanyayı canlandıracaktı.Wonder, 1981’de King’in yaş gününün tatil olmasını sağlayabilmek için gerçekleştirilen gösteriye ve bir sene sonraki elli bin kişinin toplandığı gösteriye de katılarak destek sundu. Wonder, elli bin kişiye şöyle seslendi: “Bitmemiş bir senfoniyle ilgili çalışmalarımızı kutlayacağımız, dayanışma için prova yapacağımız bir güne ihtiyacımız var.”Çocukluğundan beri görme engelli olan Stevie Wonder, 13 yaşından bu yana dünya çapında yüz milyonlarca albüm satmıştır.Gitar, bateri, piyano ve mızıka gibi birçok müzik aletini çalabilmektedir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 2 Yapım

Tüm yorumlar (3)

Avatar
MINORTYREPORT6 (Artist) | 3 Haziran 2015, 12:34

ferahlatıcı bir sesi var dinlemek çok keyif verici bu adamı

Cevap Yaz
0
0
berkay_liman_3 (Figuran) | 5 Ekim 2013, 10:35

Stevie Wonder çok sevdiğim sesi gerçekten de çok kaliteli bir adamdır. Onun birçok şarkısını dinledim hepside inanılmaz . Stevi Wonder"ın klasikleşmiş yapımlarından birkaç tanesini söylemek istiyorum. "Part Time Lover ve IJust Called To Say I Love You ,Pastime Paradise daha sonra bu şarkı Coolio ve Luther Vandross tarafından coverlanmıştır. Isnt She Lovely"si de fevkaladedir Wonder"ın. Bunlar aklıma gelen en büyük ve en tanındık parçalarından bazıları ayrıca enstrümanda çok güzel çalar . Herkes ona büyük saygı duyar.Yakın dostu Michael Jackson la birlikte 1985"te Usa For Africa projesinde yer alan ünlü sanatçılardan biri olmuştur. Ben dinlemeyenlere gönül rahatlığı ile tavsiye ederim çünkü o efsane bir sese sahip efsane bir şarkıcıdır.

Cevap Yaz
0
0
heath1987 (Star) | 25 Nisan 2011, 23:42

Stevie Wonder denilince akla ilk gelen I Just Called To Say I Love You adlı muhteşem klasik baladı gelir.Klasikleşmiş bir şarkı harika bir müzik çocukluğundan beri görme engelli olan sanatçı hani derler ya gönül gözü açık insan aynen tarife uyan biri çocukluğundan beri müthiş parçalara imza atmış isim.Film içinde kullanılan şarkı sanatçıya hem oscar hemde altın küre kazandırdı.Sayısız grammy ve çeşitli amerikan ve avrupa da ödülleri mevcut.Görme engelli olması onu başarıdan uzak tutmaya yetmemiş aksine daha da pekiştirmiş müziğe çocuk yaştan itibaren başlamış.Çoğu ödül töreninde izledim Stevie Wonderın gözlerinin görmediğini bilmiyodum ta ki duyana kadar çünkü öyle güzel piyano enstrüman çalıyo ki inanmak mümkün değil.Müzik dünyasıının da çok sevilen ve sayılan sanatçısı Blue grubuyla bir şarkısını coverlamıştı.Gençlerede örnek olan ve örnek teşvik eden biri olduğunu kanıtlıyo böylece söyleyecek çok şey yok o bir efsane sanatçı..

Cevap Yaz
0
1
berkay_liman_3 (Figuran) | 5 Ekim 2013, 10:48

Dediklerinin hepsine katılıyorum benimde çok severek dinlediğim bir şarkıcı. Sesi gerçekten de çok kaliteli bunun yanında da yine dediğin gibi piyano enstrümanda çok güzel çalıyor . Bende yorumumda belirttim bazı şeyleri tıpkı senin gibi .Eğer yorumumda yazdığım şarkıları daha önce dinlemediğin şarkılar varsa mutlaka onları da dinle hepsi çok güzeldir .Görememesine gelince sana yine hak veriyorum, o kadar iyi icra ediyor ki yaptığı işi hiç anlaşılmıyor. Ben de onun göremediğini babamın tavsiyesi üzerine birkaç şarkısını dinlemiştim ve de çok beğenmiştim . Bunun üzerine hayatı hakkında yaptığım kısa bir araştırma sonucu öğrendim göremediğini. Yorumuna gelince bence güzel bir yorum olmuş sağol.

0
0
Görüşleriniz