Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

İrfan Tözüm

Sabit Kanca Fragman
İrfan Tözüm profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
5.9/ 10
31 oy
2 kullanıcının favorisi

İrfan Tözüm

Türkiye

1 Ocak 1951

İrfan Tözüm Biyografisi

1951’de Tekman’da doğdu. Lisede okurken, dönem arası tatillerinde, Duygu Sağıroğlu’na asistanlık yaparak sinemaya ilk adımını attı. (1966-1967) Uzun yıllar Gazetecilik, Fotoroman ve Reklam Filmleri yönetmenliği yaptı. 1986 yılında Muhteşem Film’i kurdu ve ilk uzun metrajlı filmi Çağdaş Bir Köle’yi çekti.

1997 yılından itibaren atv’de yayınlanan Baba Evi, Çatısız Kadınlar, Günaydın İstanbul Kardeş, Benimle Evlenir misin?, Yeni Hayat adlı dizilerin ve 22 adet 90’lık TV Filmlerinin yapımlarını gerçekleştirdi. Baba Evi ve Yeni Hayat dizileri saygın kurumlardan 30’u aşan en iyi dizi ödüllerini kazandı.

Yönetmenliğinin üstlendiği filmler arasında Rumuz Goncagül, Devlerin Ölümü, Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri, Kız Kulesi Aşıkları, Mum Kokulu Kadınlar gibi ses getirmiş başarılı yapımlar yer almaktadır.

İrfan Tözüm’ün filmleri, Antalya Film Festivali-Altın portakal, Adana film Festivali-Altın Koza, Ankara Film Festivali, İstanbul Film Festivali, Kültür Bakanlığı Başarı ödülleri, En iyi Film-En iyi Yönetmen-En iyi senaryo-En iyi müzik-En iyi oyuncu-En iyi görüntü-En iyi kurgu, dalda 50’yi aşan ödül kazanmıştır. Yurtdışında da birçok önemli festivale katılmıştır.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
MrDreamer (Figuran) | 26 Aralık 2014, 19:12

bir dönemin en iyi yönetmelerinden biriydi 80 li ve 90 lı yıllarda çok güzel filmlere imza atmıştır ve bir çok güzel filmin yapımcılığını yapmıştır

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz