Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Irene Papas

Çağrı
Irene Papas profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
75 oy
38 kullanıcının favorisi

Irene Papas

Yunanistan

3 Eylül 1926

Irene Papas Biyografisi

Irini Lelekou, sahne adıyla Irene Papas, Yunan aktris ve şarkıcı. 50 yıllık sanat kariyerinde 70'ten fazla filmde oynayan Papas, Türkiye'de Çağrı filmindeki Ebu Süfyan'ın eşi Hind rolüyle hatırlanmaktadır.

Yunanistan'ın Korint şehri yakınlarında, Chilimodion köyünde 3 Eylül 1926'da doğdu. Yunanistan'ın Anadolu'da Türklere yenildiği ve "Küçük Asya Felâketi" adını verdikleri savaştan sonra ülkesinde krallık devrilmiş ve 1924'te İkinci Yunanistan Cumhuriyeti ilan edilmişti. 12 yaşındayken tiyatro okuluna kaydedilen Irene, profesyonel kariyerinin ilk yıllarında şarkıcı dansöz ve radyo ses sanatçısı olarak çalıştı. Sahne eğitimini Atina'da Antik Yunan tiyatrosu üzerine devam ettiren Irene, aralarında Medea ve Electra'nın da bulunduğu belli başlı tüm klasik rollerde oynadı. Bununla da yetinmeyerek 1950'lerin sonunda çağdaş Yunan tiyatro eserlerinde de rol aldı.

Yunanistan'da çektiği birkaç sinema filminden sonra başta İtalyan ve Fransız filmleri olmak üzere uluslararası filmlerde de rol almaya başladı. Rum asıllı ABD'li ünlü yönetmen Elia Kazan'la tanışması ona dünya sinemalarının kapılarını açtı Fakat asıl uluslararası ününü 1961 yılında, J. Lee Thompson'ın yönettiği üstün yapım Navaron'un Topları (The Guns of Navarone) filmindeki gözüpek direnişçi Maria Pappadimos rolü ile kazandı. Tiyatroda oynadığı Electra ve Antigone gibi rolleri sinemada da tekrarladı. 1964 yılında Dul Kadın 'ı canlandırdığı Zorba filminde Anthony Quinn ve Alan Bates'le başrolleri paylaştı. 1969'da ise Costa-Gavras'ın efsanevi filmi Ölümsüz'de (Z) vekil'in (Yves Montand) karısı Helene'i oynadı. Sonra The Trojan Women (1971) ve Ifigeneia (1977) filmlerinde tekrar Yunan Trajedyası'na dönüş yaptı. Çağrı'nın yanında bir diğer Mustafa Akad filmi Çöl Aslanı Ömer Muhtar'da da oynamıştır. Son rollerinden biri, Yüzbaşı Corelli'nin Mandolini'ndeydi (2001). Papas, 2003'ten bu yana aktif olarak oyunculuk yapmamaktadır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (9)

Avatar
donjuan3584 (Dublör) | 8 Ağustos 2017, 01:01

Döneminin en güzel ve en çekici esmeri sert yüz hatlari onu daha sexy yapiyordu oyunculugu da mukemmel bir bayan once ćagri filminde tanidigim sonra zorba filminde daha da hayran oldugum efsane bir bayan aktris..

Cevap Yaz
0
0
Kayra Ç. (Amatör) | 20 Şubat 2016, 22:30

Döneminin en iyi aktristidir.Rollerini adeta yaşayarak oynayan nadir oyunculardan.Yüz hatları sert olduğu için güçlü kadın rollerine çok yakışıyor.

Cevap Yaz
2
3
MrDreamer (Figuran) | 15 Aralık 2014, 18:32

anthony quinn ile beraber çalıştığı projelerde harika performans göstermiştir ayrıca gençliğinde dönemin en güzel kadın oyuncuydu

Cevap Yaz
1
1
savas_asik (Dublör) | 31 Mayıs 2013, 02:21

Çağrı ve Çöl Arslanı Ömer Muhtar'dan oyunculuklarıyla beni büyülemiş bir şahıs. Komşuya selâm...

Cevap Yaz
0
0
gokceada17 (Dublör) | 7 Eylül 2011, 00:38

herkes gibi tabikibendeçağrı filminden tanıyorum kendilerini mükemmel iş çıkarmıştı orda

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz