Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

H.G. Wells

Dünyalar Savaşı
H.G. Wells profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6/ 10
16 oy
13 kullanıcının favorisi

H.G. Wells

İngiltere

21 Eylül 1866

13 Ağustos 1946

H.G. Wells Biyografisi

Herbert George Wells ya da daha çok tanındığı adla H. G. Wells (1866-1946), Dünyalar Savaşı, Görünmez Adam, Dr. Moreau'nun Adası ve Zaman Makinesi adlı bilimkurgu romanlarıyla tanınan ama neredeyse edebiyatın her dalında birçok eser vermiş olan İngiliz yazardır. Sosyalist olduğunu açıkça söyleyen H.G. Wells'in çoğu eserinde önemli ölçüde siyasi ve sosyal yorumlar bulunmaktadır. Jules Verne gibi gelecekteki teknolojik gelişmeleri anlattığı kitaplarıyla bilimkurgu dalının öncülerinden hatta yaratıcılarından sayılmaktadır.

Wells'in bilimkurgu romanlarında teknolojinin gözlemlenmesinin getireceği olanaklar bir yana bırakılır. Wells'te spekülasyon bir edebiyat biçimine dönüşür ve teknolojinin değilde onun toplumsal temellerinin araştırılmasına dönük bir boyut kazanır.

Wells'in ilham kaynağı Jules Verne olmuştur, ama Verne'in Aya Seyahat'i (De la Terre à la Lune) ile Wells'in Aydaki İlk İnsanlar (The First Men in the Moon) romanını karşılaştıracak olursak, kolaylıkla görebileceğimiz gibi Wells; Verne'in teknolojiye verdiği önemi paylaşır, ama Verne'in romanında “Nasıl ve hangi teknolojik olanakla?” sorusu ortaya atılırken, Wells'te Ay yolculuğunun teknik sorunu baştan sağma bir biçimde geçiştirilir. Çünkü Wells'in derdi, teknolojik olanakların gelecekteki muhtemel ürünlerini tahmin etmek değil, Ay'daki toplumsal hayatın bizzat kendisi üzerine, tıpkı bir zamanlar Thomas More'un “Ütopya Adası” örneğinde olduğu gibi, model düşünceler geliştirmektir.

Wells sadece bilimkurgu içindeki ütopya karşıtı düşüncelerin savunucusu olarak bu türe damgasını vurmakla kalmaz, toplumun şiddet ve zor yoluyla, gereğinden hızlı bir süreç içinde sosyalist bir topluma dönüştürülmesinin sakıncalarına olduğu kadar, sınıf karşıtlıklarınında iyice sivrileceğine karşı da uyarır bizi.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (3)

Avatar
oguzhanpan (Figuran) | 7 Ekim 2015, 17:44

'Efendi Uyanıyor' kitabıyla tanıdım ve distopyanın tarihini yaratan yazar, keşke geleceği herkes böyle görse.

Cevap Yaz
0
0
eruhan (Artist) | 17 Ocak 2011, 01:30

Isaac Asimov,Philip K.Dick,Arthur C. Clarke ile beraber Bilimkurgu edebiyatının tartışmasız en iyi isimlerinden...

Cevap Yaz
0
0
drrahman89 (Jön) | 24 Ekim 2010, 01:50

Ya yazarı tanımayanlar neden düşük puan veriyolar, ne biçim iş böyle... Çocukluğumun ve idealist olduğum zamanlarımın favorisi.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz