Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Lisa Gerrard

Gladyatör Resmi Fragmanı HD
Lisa Gerrard profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.8/ 10
35 oy
8 kullanıcının favorisi

Lisa Gerrard

Avustralya

12 Nisan 1961

Lisa Gerrard Biyografisi

12 Nisan 1961 Melbourne Avustralya doğumlu şarkıcı ve besteci Lisa Gerrard müzik kariyerine Brendan Perry ile birlikte deneysel ortaçağ-gotik müziği yapan Dead Can Dance grubu ile başlamış. Avrupa folk müziğini, özellikle ortaçağ ve rönesans döneminin müziklerini pop ve world-beat esintileriyle harmanlayan müziklere imza atan Dead Can Dance birbirinden başarılı sekiz albüm yayınlamış. Müziklerinde orkestra temeline ve insan sesine ağırlık veren ikili, akustik parçalarında Yunan buzukisi, yang chin, darbuka, Hint zilleri, tambur, tamburin ve kastanyet gibi enstrumanlar kullanıyordu.

 

1995’te Gerrard ilk solo albümünü yayınladı. “The Mirror Pool” adını taşıyan albüm, Dead Can Dance’in çizgisine çok yakındı. Gerrard albümüne özellikle bu ismi verdiğini, çünkü “müziğin yapısının yansımalara izin verdiğini” dile getiriyor. 1996 tarihli “Spiritchaser” albümü için yeniden biraraya gelen Dead Can Dance ikilisi, bir dünya turnesine de gerçekleştirdi. Gerrard’ın ikinci solo çalışması “Duality” 1998 yılında yayınlandı. Gerek grup gerekse solo çalışmalarının yanısıra Gerrard, bir gotik müzik grubu olan The Mortal Coil' de de vokal yeteneklerini sergiledi. Sırasıyla Immortal Memory (2004), Abwoon (2005) ve Silver Tree (2006) albümlerini yayınlayan sanatçının müzik dışındaki etkinlikleri arasında bir de resimli çocuk kitabı bulunuyor.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (3)

Avatar
deckard (Artist) | 24 Şubat 2015, 21:22

Gladiator filminin efsane müziklerine Hans Zimmer ile birlikte imza atan değerli müzisyen.

Cevap Yaz
0
0
paschkle (Dublör) | 11 Nisan 2011, 17:08

"Gladiator" filminde "Now We Are Free" şarkısını söyleyen muhtşem ses!.. Dead Can Dance Grubunun da 2.lideri. 1.Lideri Brendan Perry 'dir. Hala aktif olarak, müzikte yerleri vardır.(Eskisi kadar olmasada.)

Cevap Yaz
0
0
donneric (Profesyonel) | 16 Şubat 2011, 19:29

O nasıl bir sestir öyle beni kendimden geçiren...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz