Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ray Charles

Cazcı Kardeşler
Ray Charles profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.0/ 10
45 oy
39 kullanıcının favorisi

Ray Charles

ABD

23 Eylül 1930

11 Haziran 2004

Ray Charles Biyografisi

Ray Charles 1930 yılında küçük ve sefil Albany Georgia'da doğmuştu. Babası ve annesi hiç evlenmemişlerdi. Ona annesi baktı. Greenville Florida ise büyüdüğü yer. Hayatı bir sürü felaketle doluydu!Son derece fakirdiler. Sonra 5 yaşında kadarken kardeşi çamaşır kazanında boğularak öldü. Ölen kardeş ailenin en zeki çocuğu idi ve ailenin kurtuluş ümidi olarak algılanırdı. 7 yaşında glaukoma nedeni ile iki yıllık bir süreç içinde kör oldu. Gittiği özel okulda Braille alfabesini öğrendi. Annesi felakete onu yavaş yavaş alıştırmıştı. Ama 15 yaşında iken annesi de öldü. İyice yalnız ve uzun süre depresyonda kaldı.

Müziğe çok erken başlamıştı. Piyano ve tüm nefesli sazları çalabiliyordu. 'Gospel' denen dini içerikli şarkılarla, tutucu yerlerde 'devil words' denen seks ve aşk içeren sözleri bir araya karıştıran bir stili vardı. 1960-1966 arasında 9 Grammy ödülü kazandı. Kariyerini toplam 12 Grammy ve yüzlerce ödül ile bitirdi.

Ona etki eden isimler arasında Chopin, Sibelius, Duke Ellington, Count Basie, Art Tatum, Artie Shaw, sayılmalı. Ama esas onun gelişmesine yardım eden ve müzik anlamında elinden tutan Quincy Jones olmuştur. Ray Charles sahnede çok sıcaktı, şirindi. Kariyerinin ilk başlarında Florida'da müzik yaparken Nat King Cole'u taklit ettiğinin farkına varmış ve Nat kopyası olarak tanınmamak için Seattle'a, ABD'nin en uzak köşesine kaçmıştı.

Ağustos 2003’te kalçasındaki şiddetli ağrılar nedeniyle konserlerini iptal etmek zorunda kalınca üzüntüsünü , “konserlerimi iptal etmek kalbimi kırıyor” sözleriyle ifade etmiş..ameliyatından sonra yeniden sahnelere dönen charles, aralık 2003’te “kendini son derece iyi hissettiğini, turnelere yeniden başlayacağını, çünkü yolların, kendisinin ikinci evi olduğunu” açıklamış.. müzik aşkı böyle bir şey olsa gerek..

Kör olmasına rağmen çok iyi bir satranç oyuncusu olan Ray Charles, diğer taraftan Martin Luther ile yakın çalışıp, King'in davasına destek olup, ırk ayrımcılığına karşı savaşanlara para toplamıştı.

Soul müziğin dahisi Ray Charles, haziran 2004 de 73 yaşında hayata veda etti. Grammy ödüllü sanatçının sözcüsü Jerry Digney, Charles'ın karaciğer hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü açıkladı.Ray Charles, yaklaşık yarım yüzyıllık bir zaman dilimi içindeki çalışmaları nedeniyle ``soul müziğin dâhisi'' olarak adlandırılan tek sanatçı. 1979'da Georgia Music Hall of Fame'e seçildi. Aynı yıl Ray Charles'ın ``Georgia On My Mind'' şarkısı, Georgia eyaletinin resmi şarkısı kabul edildi.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 4 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (11)

Avatar
BaXTeR09 (Figuran) | 23 Eylül 2015, 02:07

Büyük efsane.Müzik konusunda çok iyiydi.

Cevap Yaz
0
0
berkay_liman_3 (Figuran) | 15 Aralık 2013, 18:44

Soul Blues efsanesi harika bambaşka bir ses ve bambaşka bir değerdir benim için Ray Charles.

Cevap Yaz
0
0
fergo10 (Profesyonel) | 17 Ağustos 2011, 01:13

Ray Charles Robinson (23 Eylül 1930 - 10 Haziran 2004) onun kısaltılmış sahne adı ile bilinen, Ray Charles , bir Amerikalı müzisyen oldu. O tarz bir öncü eritme tarafından 1950'li yıllarda soul müziğin ritim ve blues , gospel , ve blues ile ilk kayıtları içine stilleri Atlantic Records [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]Ayrıca ırkçı entegre oldu ülke ve pop müzik onun ile 1960'larda çapraz başarı ABC kayıtlar onun ile en önemlisi, Modern Sesler albüm [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ]ABC Charles ilk biri oldu Afrikalı-Amerikalı bir ana sanatsal kontrolü verilecek müzisyenler plak şirketi. [ 2 ] Frank Sinatra Charles "şov dünyasının tek gerçek dehası."
Onun müzik üzerine etkiler ağırlıklı olarak caz, blues, ritim ve blues, country sanatçıları gibi günün Art Tatum , Nat King Cole , Louis Jordan ,Charles Brown , Louis Armstrong . Onun oynamaktan etkiler yansıyan ülke blues ve barrelhouse ve adım piyano stilleri.
Rolling Stone , 2004 yılında "Tüm Zamanların En İyi 100 Sanatçıları" listesinde sırada Charles sayısı 10 , [ 7 ] ve "Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcılar" Kasım 2008 listesinde iki numaraya [ 8 ] Charles onuruna yılında Billy Joel Bu saygısızlık gibi gelebilir ama, Ray Charles, daha önemli olduğunu düşünüyorum : kaydetti Elvis Presley rock & roll mimarı Ray olup olmadığını bilmiyorum, ama kesinlikle bir çok şey yapmak için ilk adamdı. ... kim bugüne kadar birlikte bu kadar çok stil koymak ve o iş?

Cevap Yaz
0
0
sila390 (Dublör) | 22 Mayıs 2011, 22:41

ray bir efsane!! gerçekten çok iyi
ayrıca kendisi konu alınan film ``ray`` ise çok iyiydi

Cevap Yaz
0
0
fab (Dublör) | 22 Kasım 2010, 20:11

onu hit the road jack ile tanımıştımmonu hep gülen yüzüyle hatırlıyacağımm __bluesss

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz