Gani Müjde

7,2 166 oy

Gani Müjde Biyografi

Gani Müjde, güldürü yazarı, yönetmen ve senarist.

Kosova-Prizren göçmeni bir ailenin 4. ve son çocuğu olarak İstanbul'da doğdu. Güngören İzzet Ünver Lisesi'nde okudu. Lise yıllarında karikatüre olan ilgisi nedeni ile Gırgır dergisine gidip gelirken zamanla dergide çalışmaya başladı. 8 yıla yakın bir süre Gırgır ve Fırt dergilerinde çalıştı. Laklak adlı dergide bir süre editörlük yaptı. Sonra bir grup arkadaşı ile birlikte ayrılıp Limon dergisini kurdu. Bu dergide Peynir Gemisi başlığı altında sürekli yazılar yazmaya başladı. Tükenmezkalem adlı bir yazım ve prodüksiyon şirketi kurdu. İlk önemli işi, 1990'ların ortasına damga vuran Kaygısızlar dizisi oldu. Daha sonra Baskül Ailesi, Ruhsar gibi dizilerin senaryolarına katkıda bulundu.

1999'da ilk sinema yönetmenliği deneyimini Kahpe Bizans'la yaşadı. Yeşilçam yıllarının tarihi filmlerine mizahi bir açıdan bakan Kahpe Bizans, 1990'ların sonunda çekilmiş en popüler komedi filmleri arasına girdi. 2000'lerde de birçok başka diziye, örneğin Yahşi Cazibe, Pis Yedili gibi yapımlara senaryolarını verdi. Ayrıca Osmanlı Cumhuriyeti, Bizans Oyunları gibi filmleri yönetti.

2000'de evlendiği oyuncu Belma Canciğer Müjde ile birlikteliğinden Ecesu (d. 2001) ve Arda (d. 2004) adlı iki çocuğu vardır.

Devamını Oku

Foto Galeri

Tümünü Gör