DMX

9,0 197 oy

DMX Biyografi

1970 senesinde Baltimore’da dünyaya gelen Amerikalı rap sanatçısı yani sahne ismiyle DMX, 13 yaşından itibaren rap yapmaya başladı. Sahne ismini ‘Oberheim DMX’ adlı eski bir ‘drum machine’den alan sanatçı, gençlik döneminin çoğunu işlediği ufak suçlardan dolayı cezaevinde geçirdi.

1992 senesinde Columbia Records ile anlaşan ve ilk single “Born Loser”ı yayımlayan DMX, ne var ki şirketle olan ilişkisini sürdüremedi ve Def Jam Records’a geçti. 1998 senesinde “It’s Dark And Hell Is Hot” adlı ilk albümünü Irv Gotti ve Swizz Beatz prodüktörlüğünde yayımlayan sanatçı, albümüne The Lox grubundan Sheek Louch, Drag-On, Nardo ve Ma$e’i konuk müzisyen olarak davet etti. Albüm, içerdiği şiddet, gothik, dinsel ve şiirsel öğelerle birlikte hip hop müzik tarihinin klasikleri arasına girerken, başarılı rapçi de farklı vokal tarzıyla birçok rapçiden ayrılıyordu. Albümle Amerika listelerinde 1 numara yerleşen müzisyen, albümden “Get At Me Dog”, “Stop Being Greedy”, “How’s It Goin’ Down” ve “Ruff Ryders Anthem” parçalarını single olarak piyasaya sürdü.

1998 senesinin sonunda “Flesh Of My Flesh, Blood Is My Blood” adlı 2. albümünü Swizz Beatz prodüktörlüğünde müzikseverlere sunan DMX, albümüyle bir kez daha Amerika listelerinde 1 numara oldu. Albümde Styles, Jadakiss, Mary J. Blige, Marilyn Manson, Swizz Beatz, Drag-On, The Lox ve Jay Z konuk müzisyen olarak bulunurken, albümden sadece “Slippin’” parçası single olarak yayımlandı. Albüm sonrasında turneye çıkan sanatçı, turnede Method Man, Jay Z ve Redman ile aynı sahneyi paylaştı.

1999 senesinde “...And Then There Was X” adlı 3. albümünü yine Swizz Beatz prodüktörlüğünde piyasaya süren DMX, albümünde Sisqo, The Lox, Drag-On, Regina Bell ve Dyme’ı konuk müzisyen olarak bulundurdu. Birçok müzik eleştirmeninden olumlu yorumlar toplayan albüm Amerika listelerinde sanatçıyı bir kez daha zirveye yerleştirirken, albümden “What’s My Name?”, “Party Up (Up In Here)” ve “What These Bitches Want” parçaları single olarak yayımlandı. “Party Up (Up In Here)” single’ı Amerika listelerinde 1 numara oldu ve bu da albümün satışlarını arttırarak sanatçının kariyerindeki en çok satan albümü olmasını sağladı.

2001 senesinde “The Great Depression” adlı 4. albümünü Swizz Beatz, Just Blaze ve Dame Grease prodüktörlüğünde hayranlarına ileten DMX, albümüne Stephanie Mills, Faith Evans ve Mashondo’yu konuk müzisyen olarak davet etti. Albüm, birçok hayran için sanatçının en başarısız albümü olarak kabul edilse de, yine de Amerika listelerinde 1 numaraya yerleşmeyi başardı. Albümden “We Right Here”, “Who We Be” ve “I Miss You” parçaları single olarak yayımlanırken, single’lar rapçiye istediği başarıyı getiremedi.

2003 senesinde “Grand Champ” adlı 5. albümünü Swizz Beatz, Kanye West ve Rockwilder prodüktörlüğünde piyasaya süren DMX, albümde Chinky, Swizz Beatz, Styles P, 50 Cent, Sheek, Drag-On, Syleena Johnson, Infa-Red, Cross, Jadakiss, Eve, Cam’Ron, Big Stan, Monica, Patti LaBelle ve Magic And Val’i konuk müzisyen olarak bulundurdu. Albüm, içerdiği aykırı sözlerle sanatçının en çok sansüre uğrayan albümü özelliğini taşırken, rapçi bu albümüyle de Amerika listelerinde 1 numaraya yerleşmeyi başardı. Popüler isimlerin albüme konuk müzisyen olmasıyla bazı hayranlarından tepki toplayan başarılı müzisyen, albümden “X Gon’ Give It To Ya”, “Where The Hood At?” ve “Get It On The Floor” parçalarını single olarak yayımladı.

“Grand Champ” albümü sonrası Def Jam Records ile olan anlaşması sonlanan ve verdiği demeçlerde emekliye ayrılacağını belirten DMX, ne var ki 2006 yılında piyasaya sürdüğü “Year Of The Dog... Again” adlı 6. albümüyle bu fikrinden vazgeçtiğini gösterdi. Sony etiketiyle yayımlanan albümün prodüktör koltuğunda Swizz Beatz, Scott Storch ve Sean Garrett bulunurken, albümdeki konuk müzisyenler arasında Swizz Beatz, Big Stan, Busta Rhymes, Jadakiss, Styles P, Janyce, Amerie, BZR Royale, Kashmire ve Jinx yer aldı. Albümüyle Amerika listelerinde ilk kez 1 numara olamayan ve 2 numarada kalan sanatçı, albümün soundunda önceki albümlere göre ilk kez farklı müzik tarzlarından örnekler sergiledi. Albümden “We In Here”, “Lord Give Me A Sign” ve “Come Thru (Move)” parçaları single olarak müzikseverlere ulaştırılırken, müzisyen en son 2007 senesinde “The Definition Of X: The Pick Of The Lifter” adlı ilk derleme albümünü yayımladı.

Hırçın ve asi davranışları yüzünden polisle sürekli başı derde giren DMX, müzik kariyerinin yanısıra oyunculuk kariyerini de sürdürüyor. İlk kez 1998 senesinde “Belly” adlı filmle aktörlüğe soyunan sanatçı, sırasıyla “Romeo Must Die” (2000), “Exit Wounds” (2001), “Cradle 2 To Grave” (2003), “Never Die Alone” (2004), “Last Hour” (2006) ve “Death Toll” (2007) filmleriyle de sinema perdelerine yansıdı. Ayrıca yakın zaman içerisinde vizyona girecek “Father Of Lies”, “Jump Out Boyz” ve “Marble City” filmleriyle de oyunculuk kariyerini sürdürecek olan başarılı müzisyen, 2008 senesinin başında “The Resurrection Of Hip Hop” adlı 7. albümünü piyasaya sürecek. Albümün prodüksiyonunda Swizz Beatz, Scott Storch, Jonathan Rotem ve The Alchemist ile biraraya gelen rapçi, aynı zamanda albümüne 50 Cent, Bone Thugs-N-Harmony, Eve, Mary J. Blige, The Game, Nas ve Swizz Beatz gibi isimleri konuk müzisyen olarak davet etti.

Devamını Oku