Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Natalie Wood

The Searchers Fragmanı
Natalie Wood profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.6/ 10
68 oy
62 kullanıcının favorisi

Natalie Wood

ABD

20 Temmuz 1938

29 Kasım 1981

Natalie Wood Biyografisi

Natalya Nikolayevna Zaharenko, bilinen adıyla Natalie Wood (1938-1981) Rus kökenli Amerikalı aktris.  

Rus göçmeni bir ailenin üç kızından ortancası olan Natalie Wood, alkol bağımlısı bir babaya ve kendisini 'aristokrat' hisseden bir anneye sahipti. Geleceğinde yaşamına yön veren oyunculuk kariyerinin çizilmesinde annesinin büyük rolü olmuştur. Henüz dört yaşındayken kamera karşısına geçerek bir filmde rol almakla annesinin zoruyla sanat hayatına adım atan Natalie, altı yaşındayken bilinen sahne adını aldı. Hollywood'da sekizinci filmini çevirdiği yıl (1953), kendisinden 23 yaş büyük olan Frank Sinatra ile ilişkisi gündemdeydi. Daha sonra kimliği bilinmeyen bir oyuncunun tecavüzüne uğrayan Wood'un, bir yıl sonra yönetmen Nicholas Ray ile adı duyuldu. Kendisine büyük ün getiren Asi Gençlik filmi aktörlerinden Raymond Burr ile de bir ilişki yaşadığı bilinmektedir.

Natalie Wood, John Ford'un yönetmenliğindeki western türü filmlerden, Batı Yakasının Hikayesi gibi dünya klasikleri arasına giren filmlere geçiş yaptı. Uzun süre annesinin yönlendirme ve etkilerinden kurtulamayan Wood'un, 1947'de çevirdiği Driftwood filminin çekimlerindeki bir kazada kırılan sol el bileğindeki sakatlık, hayatı boyunca iyileşmedi.  Giderek Hollywood içinde sivrilen sanatçı, Oscar adayı olduysa da kazanamadı. Birçok filmde, değişik rollerde yer aldı; seçkin ve önemli oyuncularla çalıştı. Asi Gençlik filminde başrolü paylaştığı James Dean'le yaşadığı aşk, onu derinden etkiledi. Annesi Maria Gurdin'in, kızını şöhrete ulalştırmak için evlenmesine engel olması, yaşadığı gönül maceralarının içinde en önemlilerinden biriydi. Warren Beatty, Denis Hopper ve Steve McQueen genç yıldızın yaşamında yer eden aşklardandı. Son olarak, boşandığı eski eşi Robert Wagner’e gerçekten aşık olduğunu anlayınca, onunla ikinci kez evlendi; fakat onunla evliliği sırasında genç denebilecek bir yaşta ölümle karşılaştı.  

Robert Wagner'la evliyken, eşinin yatından denize düşerek boğulan Natalie Wood'un sır dolu ölümü aydınlatılamamış, şüpheli olan kocası ve Christopher Walken, delil yetersizliğinden serbest bırakılmışlardır. Yaşamı boyunca karanlık sulardan ve boğulmaktan korkan sanatçının sonu korktuğu şekilde olmuştu.  

Natalie Wood'un kızkardeşi Lana Wood ve Richard Gregson ile ilişkisinden olan ve sonradan nüfusuna aldığı kızı Natasha Gregson Wagner da kendisi gibi oyunculuk mesleğini seçmişlerdir. Ayrıca Robert Wagner'le olan evliliğinden Courtney Wagner adında bir çocuğu daha vardır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (13)

Avatar
becauseofmusics (Amatör) | 29 Ocak 2015, 14:58

Hülya Koçyiğit ve Pelin Batu'ya benzettiğim oyuncu

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 29 Eylül 2014, 18:13

Sinemanın en güzel en yetenekli aktristlerindendir.Asi Gençlik filminde güzelliğinin doruğundadır.

Cevap Yaz
0
0
berkay_liman_3 (Figuran) | 19 Ekim 2013, 14:20

Hem gençliğinde hemde daha olgun sayılabilecek yaşlarında yine ayrı güzel. Doğal bir güzelliğe sahip olması onun sevdiğim özelliklerinden. Malesef şu an doğal güzellikte yıldızlar ya yok denecek kadar ya da hiç yok. Ve de bakışları ile sadece bakışları ile seni etkileyebilecek kadın sayısı da öyle başkalarını bilmem ama en azından benim için öyle.

Cevap Yaz
0
0
berkay_liman_3 (Figuran) | 18 Ekim 2013, 19:58

Bambaşka güzellikte bir kadın özellikle beni gözleri ve her zaman için o anlamlı güzel bakışları beni benden alır bunun sonucunda kendimi bir hoş hisseder ve ona aşık olurum. Zaten böylesi bir kadından etkilenmemek mümkün değil , bu zaten kaçınılmaz.

Cevap Yaz
0
0
berkay_liman_3 (Figuran) | 4 Ekim 2013, 14:52

Her zaman içi beni doğal güzelliğiyle , samimiyetiyle büyülemiştir .Kendisi altmışlı yıllardan ölüm tarihi 29 Kasım 1981"e kadar en güzel kadınlardan biridir . Beni her zaman için izlediğim filmlerinde kendisine hayran bırak beni kendisine aşık eden birkaç kadından biri olmuştur o yüzden onu apayrı severim. Hem gençliğinde hemde olgun dönemlerinde de güzelliğinden hiç bir şey kaybetmemiş. Öldükten sonra o sır ölümü hep tartışma konusu olmuştur. Kendisi için Julio Iglesias ın bestelediği Nathalie şarkısı bir harikadır. Ve de bu şarkı Kadife ses diye bilinen Julio"nun en güzel şarkılarından biri olmuştur.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz