Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Macide Tanır

Macide Tanır profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
5.7/ 10
10 oy
2 kullanıcının favorisi

Macide Tanır

Türkiye

1 Ocak 1922

6 Şubat 2013

Macide Tanır Biyografisi

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Opera Bölümünü\'nden sınıf atlayarak 3 yılda mezun oldu. Yüksek lisans sonrası 1943 yılında Devlet Tiyatroları\'na katıldı. 1985 yılına kadar sahnelerde kaldı. Sanat yaşamı boyunca sayısı 50\'yi aşan dünya tiyatro edebiyatının seçkin eserlerinin başrollerini oynadı.

TV seyircileri ise, kendisini, Şehnaz Tango dizisinde Şehnaz\'ın annesi olarak tanımıştır.

Aldığı pek çok ödülün yanısıra 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Sanatçının \'Tiyatronun Cadısı\' isimli bir anı kitabı vardır.

Yazları Altınoluk\'ta yaşamaktadır.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (1)

Avatar
fergo10 (Profesyonel) | 17 Şubat 2013, 10:49

MACİDE TANIR...Türkiye'mizin yetiştirdiği en büyük sanatçılarındandır kendileri.Hatta belki en büyük sanatçı da diyebiliriz kendisine.Kendisi 1981 yılında Devlet sanatçısı gibi efsane bir ünvan almıştır o zamanlar çoğu yetenekli sanatçımız gibi.Yıllarını Devlet Tiyatrosunda 100'e yakın oyunlar sergilemiş ve hayatında ne olursa olsun hep o olayı tiyatroyla şekillendirir ve düşünürdü.Emekli olduğunda kendisini ''Evimden atıldım'' diye nitelendirmiştir efsane.Halbuki her zaman tiyatrolara gider ama sahneye yakıştırır kendini ve sıkılır.Ona tiyatronun cadısı derler :)) Atatürk kendisine manevi kızım olur musun diye sormuş, annesini ve babasını çok sevdiğinden bunu kabul etmişle etmemiş arası bir şey yapmıştır.Atatürk'ün bize bıraktığı en büyük miraslardan olan Türk Sanatı için en fazla ilerleten ve bir çok sanatçı yetiştiren tiyatronun cadısı. Türkiye ona çok şey borçlu! Sahne ışıkları hep seninle olsun ve iyi uyu efsane.Çünkü bizim için yaptığın şeyler paha biçilemez...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz