Jonathan Demme

8,5 60 oy

Jonathan Demme Biyografi

Robert Jonathan Demme (1944-2017) Amerikalı yönetmen, senarist ve yapımcı. Kuzuların Sessizliği filmi ile En İyi Yönetmen Oscar'ını almış, bu film ayrıca tarihte En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Aktör, En İyi Aktris ve En İyi Senaryo ödüllerinin hepsini kazanan 3 filmden biri olmayı başarmıştır.

Demme 1944'te Baldwin, New York'ta Robert ve Dorothy "Dodie" Demme çiftinin çocuğu olarak doğdu. Ailesiyle birlikte taşındığı Miami'de büyüdü. Gençlik yıllarında veteriner olma hayalleri bulunan Demme, Florida Üniversite'ne gitti, ancak zamanla okul gazetesinde çalışmaya başladı ve film eleştirileriyle dikkat çekti. New York'ta, Londra'da ve İrlanda'da çalıştı. İrlanda'dayken birlikte çalıştığı ünlü yapımcı Roger Corman'ın ön ayak olmasıyla yönetmenliğe geçti ve 1974'te ilk filmi Caged Heat'i çekti. Sonraki Crazy Mama ve Fighting Mad filmleri de Corman'ın şirketinden çıktı. 1980'lerde Something Wild, Married to the Mob gibi komedi filmleriyle dikkat çekti. Kariyerinin en yüksek noktası ise, 1991'de yönettiği Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs) filmiyle geldi. Özellikle Anthony Hopkins ve Jodie Foster'ın akıllardan çıkmayacak performanslarıyla taşıdığı film 5 Oscar kazandı ve Demme de En İyi Yönetmen dalında Oscar'ın sahibi oldu.

Hemen sonrasında yönettiği Philadelphia filmi de 1990'ların önemli filmleri arasında yer aldı. Tom Hanks ve Denzel Washington'ın başrolünde olduğu filmde Hanks, En İyi Aktör ödülünü almıştır. 1998'de Toni Morrison romanından uyarlama olan Beloved filmini çekti. 2000 Cannes Film Festivali'nde jüri üyesi seçildi. 2004 yılında yine Denzel Washington'ın başrolde oynadığı Mançuryalı Aday (The Manchurian Candidate) filmini yönetti. 2008'de Anne Hathaway'in oynadığı Rachel Getting Married, 2015'te de son sinema filmi olan Sıradışı Anne filmlerine imzasını attı.

Jonathan Demme, 26 Nisan 2017'de yemek borusu kanseri ve kalp rahatsızlıkları nedeniyle Manhattan'daki evinde hayatını kaybetti. Demme, Evelyn Purcell ve Joanne Howard ile evlilikler yapmıştır. Brooklyn, Ramona ve Jos adında 3 tane çocuğu olan yönetmen, Emmy ödülü sahibi Ted Demme'nin (1963-2002) de amcasıydı.

Devamını Oku