Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Sezgin Burak

Sezgin Burak profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.5/ 10
10 oy

Sezgin Burak

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

4 Ekim 1978

Sezgin Burak Biyografisi

Türk ve Avrupa basınında değerli eserler veren Sezgin Burak 1935 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlk karikatürleri ilkokul sırasında Doğan Kardeş dergisinde yayınlandı. Sezgin Burak, profesyonel anlamda ilk eserlerini Güzel Sanatlar Akademisine girdiği 1952 senesinde üretmeye başladı. Akbaba’da karikatürler, Aydabir, Yirminci Asır, Bütün Dünya ve Hafta mecmualarında da resimler, kompozisyonlar çizdi. 1957 yılında resim ve dekorasyon öğrenimini tamamlayarak İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinden mezun oldu.


1958 de Cumhuriyet gazetesinde günlük karikatürler, çeşitli tiyatrolarda sahne dekorları hazırladı ve yine Cumhuriyet gazetesinde Ala Geyik romanını resimlendirdi. Hayat ve Ses mecmualarında roman ve hikaye resimlerinin yanı sıra roman, kitap kapakları ve sinema reklamları da hazırlamıştır. 1964 yılında Bizimkiler (Hüdaverdi) adlı bant karikatür tipini yarattı. Bu eseri 35 yılı aşkın bir süredir günlük olarak Hürriyet gazetesinde yayınlanmaktadır

1965' te İtalya’da Studio D'Ami de çalıştı ve burada El Cougar kahramanını yarattı. Bu sırada İtalyan bir ressamla beraber Colosso adlı Herkül benzeri bir çizgi kahramanı resimledi. Yine İtalya'da, 1966 yılında Milano’da düzenlenen Avrupa Reklam Yarışmasında iki birincilik aldı.


1966 yılında Türk resimli roman kahramanı TARKAN’ı yarattı. 1968-69 da İnce Memed romanını, bunu takiben 1970 de Ağrı Dağı Efsanesi romanlarını resimlendirdi. 1976 da Çoban Çantası adlı resimli romanı yarattı. Son olarak çeşitli akrilik ve yağlıboya çalışmaları da yapan sanatçı 1978 yılında intihar ederek hayata veda etti.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 1 Yapım

Tüm yorumlar (0)

Avatar
Görüşleriniz