Leelee Sobieski

8,8 261 oy

Leelee Sobieski Biyografi

Liliane Rudabet Gloria Elsveta Sobieski, bilinen adıyla Leelee Sobieski, Amerikalı aktris. Derin Darbe ve Gözleri Tamamen Kapalı filmindeki rolleriyle hatırlanmaktadır.

1983'te New York'ta yazar Elizabeth Sobieski (Salomon) ve Polonya kökenli Fransız ressam Jean Sobieski'nin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. 1988 doğumlu Robert (Roby) adında bir erkek kardeşi vardır. New York'taki bir lisede bir yetenek avcısı tarafından keşfedilen Sobieski, 1994'te Vampirle Görüşme filmi için düşünülmüş, ancak rolü Kirsten Dunst canlandırmıştı. Yine de Sobieski başka önemli filmlerde oyunculuk yeteneğini sergileme şansı yakaladı. İlk önemli filmi 1998 yapımı felaket filmi Derin Darbe'de (Deep Impact) Elijah Wood'un canlandırdığı karakterin sevgilisi Sarah'ı canlandırmıştı. Hemen sonra, Stanley Kubrick'in son filmi olan Gözleri Tamamen Kapalı'da (Eyes Wide Shut) yaşına rağmen oldukça cesur sahnelerde oynamış ve tartışma yaratmıştı. Joan of Arc adlı 3 bölümlük tv dizisinde ve Never Been Kissed adlı romantik komedide oynamıştır. 2000'li yıllar boyunca da önemli yapımlarda yer almayı sürdürmüştür.

2009'da nişanlandığı modacı Adam Kimmel ile 2010 yılında evlenen Sobieski'nin 2009 doğumlu Louisanna Ray adlı bir kızı ve 2014 doğumlu Martin adlı bir oğlu vardır.

Babası Fransız olduğu için akıcı şekilde Fransızca konuşabilen Sobieski, 1.78 m boyundadır. Sobieski, birlikte oynadığı oyuncuların saç tellerinden koleksiyon yapmaktadır. Hobileri arasında resim yapmak, ata binmek, şiirle, savaş sanatlarıyla ve seramikle ilgilenmek bulunmaktadır. Avustralyalı müzik grubu Primitive Whore, kendisinin adına "Why Leelee Won't Love Me" adlı bir şarkı yapmıştır.

Özellikle ilk çocuğunun doğumunun ardından daha az filmde oynamaya başlayan Sobieski, 2016'da sinemaya tekrar dönmeyi düşünmediğini açıklamıştır.

Devamını Oku