Irène Jacob

8,5 68 oy

Irène Jacob Biyografi

Irène Marie Jacob, Fransız-İsviçreli aktris. Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieślowski'nin Veronique'in İkili Yaşamı ve Üç Renk: Kırmızı filmlerindeki performanslarıyla hatırlanmaktadır.

1966'da Paris'in batısındaki banliyölerden olan Suresnes'de fizikçi bir baba ve psikolog bir annenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. 3 yaşındayken 3 ağabeyi ve ailesiyle birlikte İsviçre'nin Cenevre kentinde taşındı. Burada tiyatroya merak sardı ve 11 yaşında ilk kez sahneye çıktı. Sonra Londra'da ve Paris'in prestijli oyunculuk okulu Rue Blanche'ta eğitim aldı. 1987'de ilk filminde, Au revoir, les enfants'da oynadı. 1991'de Kieślowski'nin yönettiği Veronique'in İkili Yaşamı filminde biri Paris'te, diğeri Varşova'da yaşayan ancak birbirlerine manevi bir bağla bağlanmış iki kadını canlandırdı. Bu performansıyla büyük takdir kazanan Jacob, Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık bulundu. 3 yıl sonra yine Kieślowski'nin unutulmaz filmlerinden birinde, 3 Renk üçlemesinin sonuncusu olan Kırmızı'da başrolü Jean-Louis Trintignant ile paylaştı. Sonraki yıllarda Avrupa'da, zaman zaman da Hollywood'da birçok filmde oynamayı sürdürdü.

Dünya sinemasının en entelektüel isimlerinin başında gelen Jacob, akıcı şekilde Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İngilizce konuşabilmektedir. Fransız aktör Jérôme Kircher ile evlidir.

Devamını Oku