Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Brandon Lee

Karga
Brandon Lee profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.2/ 10
207 oy
240 kullanıcının favorisi

Brandon Lee

ABD

1 Şubat 1965

31 Mart 1993

Biyografisi

Brandon Bruce Lee, (1965-1993), ABD'li sinema oyuncusu. Efsanevi aktör Bruce Lee'nin oğludur.

1965'te Oakland, Kaliforniya'da doğdu. Doğumundan bir hafta sonra dedesi Hoi-Chuen öldü ve bunun üzerine ailesi Los Angeles, Kaliforniya'ya taşındı. Brandon Lee henüz 8 yaşında iken babası Bruce Lee beyin tümörü yüzünden zamansız bir şekilde yaşamını yitirdi. Lee'nin çocukluk ve gençlik dönemi annesinin memleketi Seattle'da ve Los Angeles'ta geçti.

Brandon Lee 1994 yılında ünlü çizgi roman yazarı James O'Barr'ın The Crow adlı çizgi romanından beyaz perdeye uyarlanan filmide baş karakter olan Eric Draven'ı canlandırdı. Yönetmen Alex Proyas tarafından beyazperdeye aktarılan film, rock müzisyeni olan Eric'in sevgilisinin bir grup serseri tarafından tecavüze uğramasını ve ardından olay yerine gelen Eric'in aynı serseriler tarafından öldürülmesinden sonra gelişen fantastik olayları anlatmaktadır. Daha sonra bir karga tarafından hayata geri döndürülen Eric, sevgilisinin intikamını almaya başlar.

Brandon Lee'nin ölümü de babasının ölümü gibi ani bir şekilde olmuştur. Lee, Karga (The Crow) filminin çekimlerinin bitmesine 8 gün kala, 31 Mart 1993 tarihinde, çekimler sırasında dolu olduğu farkedilmemiş ve Lee'nin rol arkadaşı aktör Michael Massee tarafından ateşlenen silah ile vurularak hayatını kaybetmiştir. Olay, Lee'nin evlenmesine yalnızca 2 hafta kala meydana gelmişti. Talihsiz vaka, polis tarafından kaza olarak kabul edildi.

Brandon Lee'nin ölümünden sonra nişanlısı Eliza Hutton ve annesi, The Crow filminin yapımcısı Alex Proyas'tan filmi tamamlayıp yayınlanmasını istemişlerdir. Bunun üzerine son sahneler Brandon Lee olmadan bilgisayar fektleri yardımıyla tamamlanmış ve film bu şekilde yayınlanmıştır. Serinin daha sonra 4 filmi daha çekildi.

Brandon Lee'nin cenazesi Seattle Lakeview Mezarlığı'nda, babası Bruce Lee'nin yanına gömülmüştür.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 5 Yapım

Hepsini Göster

Popüler Yorumlar

HellBlazer91 (Artist) | 9 Haziran 2012, 19:19

Brandon Lee genç yaşta aramızdan ayrıldı örnek alınacak bir insan Karga filminde canlandırdığı karakterle hafızamda ve nedendir bilmiyorum Believe in Angels(Crow Soundtrack) dinlediğimde kendimi çok garip hissediyorum.. sevgi ve özlemle anıyorum

0
4

Tüm yorumlar (57)

Avatar
BRIANCLOUGH (Figuran) | 3 Temmuz 2017, 12:29

The Crow ile beraber potansiyelini ortaya çıkarmıştı.Maalesef talihsiz bir ölüm.Çok trajik.R.I.P

Cevap Yaz
0
0
eugene (Dublör) | 14 Kasım 2016, 13:26

Malesef talihsiz bir aile.

Cevap Yaz
0
0
blacksea23 (Figuran) | 23 Ekim 2016, 23:05

o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler...

Cevap Yaz
0
0
seydaaHL (Amatör) | 25 Ekim 2014, 19:58

Gülüşü ayrı bir tatlı olan eger yasasaydı kimbilir The Crow dan daha iyi filmler çekecekti The Crow dan sonra sanırım 3 devam filmi cıktı ama hiçbiri ilki kadar tutulmadı çünkü Brandon Eric Draven i harika canlandırdı ne yazikki filmini izleyemeden ve evlenmesine 1 hafta kaldı hayata veda etti...huzur içinde yatsın onu çok seviyorum

Cevap Yaz
0
0
goygoyriza (Amatör) | 15 Haziran 2014, 02:49

rest in peace

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz