Brandon Lee

9,2 210 oy

Brandon Lee Biyografi

Brandon Bruce Lee (1965-1993) ABD'li sinema oyuncusu. Efsanevi aktör Bruce Lee'nin oğludur.

1965'te Oakland, Kaliforniya'da doğdu. Doğumundan bir hafta sonra dedesi Hoi-Chuen öldü ve bunun üzerine ailesi Los Angeles, Kaliforniya'ya taşındı. Brandon Lee henüz 8 yaşında iken babası Bruce Lee beyin tümörü yüzünden zamansız bir şekilde yaşamını yitirdi. Lee'nin çocukluk ve gençlik dönemi annesinin memleketi Seattle'da ve Los Angeles'ta geçti.

Brandon Lee 1994 yılında ünlü çizgi roman yazarı James O'Barr'ın The Crow adlı çizgi romanından beyaz perdeye uyarlanan filmide baş karakter olan Eric Draven'ı canlandırdı. Yönetmen Alex Proyas tarafından beyazperdeye aktarılan film, rock müzisyeni olan Eric'in sevgilisinin bir grup serseri tarafından tecavüze uğramasını ve ardından olay yerine gelen Eric'in aynı serseriler tarafından öldürülmesinden sonra gelişen fantastik olayları anlatmaktadır. Daha sonra bir karga tarafından hayata geri döndürülen Eric, sevgilisinin intikamını almaya başlar.

Brandon Lee'nin ölümü de babasının ölümü gibi ani bir şekilde olmuştur. Lee, Karga (The Crow) filminin çekimlerinin bitmesine 8 gün kala, 31 Mart 1993 tarihinde, çekimler sırasında dolu olduğu farkedilmemiş ve Lee'nin rol arkadaşı aktör Michael Massee tarafından ateşlenen silah ile vurularak hayatını kaybetmiştir. Olay, Lee'nin evlenmesine yalnızca 2 hafta kala meydana gelmişti. Talihsiz vaka, polis tarafından kaza olarak kabul edildi.

Brandon Lee'nin ölümünden sonra nişanlısı Eliza Hutton ve annesi, The Crow filminin yapımcısı Alex Proyas'tan filmi tamamlayıp yayınlanmasını istemişlerdir. Bunun üzerine son sahneler Brandon Lee olmadan bilgisayar fektleri yardımıyla tamamlanmış ve film bu şekilde yayınlanmıştır. Serinin daha sonra 4 filmi daha çekildi.

Brandon Lee'nin cenazesi Seattle Lakeview Mezarlığı'nda, babası Bruce Lee'nin yanına gömülmüştür.

Devamını Oku