Kristin Kreuk

9,0 408 oy

Kristin Kreuk Biyografi

Kristin Laura Kreuk, Kanadalı aktris. Smallville dizisinde Clark Kent'in büyük aşkı Lana Lang karakteriyle ve Kanada'da yayınlanmış Edgemont dizisindeki Laurel Yeung rolüyle tanınmaktadır.

Kreuk, 1982'de Vancouver, British Columbia’da doğdu. Babası Peter Kreuk Hollandalı, annesi Deanna Che ise Endonezya doğumlu bir Çinli'dir. Anneannesi de Çin ve Jamaika kökenlidir. Ebeveynlerinin ikisi de peyzaj mimarıdır. Kendisinden 5 yaş küçük Justine adlı bir kız kardeşi vardır. Liseye kadar ulusal düzeyde jimnastik sporuyla ilgilendi, fakat 11. sınıfta skolyoz (bel kemiğinin normal dışı yan kıvrımı) nedeniyle bırakmak zorunda kaldı. Vancouver’daki Eric Hamber Ortaokulu'na gitti. CBC televizyonu için Vancouver’da çekilecek Edgemont dizisinin rol dağılım şefi, Laurel Young rolünü oynayabilecek egzotik görünüşlü bir kız için ortaokuluyla temas kurduğunda o, Simon Fraser Üniversitesi’nde psikoloji, doğabilim ya da adli tıp okumayı planlıyordu. Kristin'in drama hocası, lisedeki müzikaller dışında hiç oyunculuk tecrübesi olmayan Kristin'i seçmelere katılması için ikna etti. Rolü kapması ona sürpriz oldu. Ancak Edgemont ile büyük başarı kazandı. Daha sonra gelen Smallville dizisindeki Lana Lang rolü ise, kariyerinin zirvesi oldu. 2012'den 2016'ya kadar da Beauty & the Beast dizisinin başrolünde, Catherine karakteriyle yer aldı.

Zaman zaman filmlerde de oynayan Kreuk, Eurotrip (2004), Partition gibi yapımlarda görev yaptı. 2009'da çekilen Street Fighter: The Legend of Chun-Li filminde efsane dövüş oyununun unutulmaz Çinli karakteri Chun-Li'yi canlandırdı.

Devamını Oku