Barbara Sukowa

6,3 15 oy

Barbara Sukowa Biyografi

Barbara Sukowa, Alman tiyatro ve sinema oyuncusu.

Sukowa 1950'de Bremen'de doğdu. İlk kez Berlin'de 1971 yılında, Peter Handke'nin Der Ritt über den Bodensee oyununda sahneye çıktı. Günter Beelitz onu aynı yıl Darmstadt Ulusal Tiyatro'na katılmaya davet etti. Ayrıca Frankfurt am Main ve Hamburg'da Luc Bondy ve Ivan Nagel gibi isimlerle çalıştı. Bir Yaz Gecesi Rüyası'sındaki Helena ve Danton'un Ölümü'ndeki Marion karakterlerini canlandırdı. Ayrıca Othello'da Desdemona rolünü canlandırdı. Ana dilinin yanı sıra Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde İngilizce oyunlarda da görev yaptı.

Tiyatro'nun yanında özellikle Yeni Alman Sineması ekolünden filmlerindeki performanslarıyla da tanınmıştır. Rainer Werner Fassbinder'in Berlin Alexanderplatz'ındaki (1980) Mieze rolü ona En İyi Genç Alman Aktris ödülünü getirdi. Yine Fassbinder'in Lola filmindeki başrolü Alman Film Ödülleri'nde ödül kazandırdı. Margarethe von Trotta'nın Marianne ve Juliane filmindeki rolü ise bu kez Venedik Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmasını sağladı. Yine von Trotta'nın Rosa Luxemburg filmiyle 1986 Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. 

Sukowa bunların yanında klasik müzik anlatıcı ve konuşmacısı olarak da kariyer geliştirmiştir. Dünyanın pek çok yerinde konserlere katılmıştır.

1994'ten beri ressam ve yönetmen Robert Longo ile evli olan Sukowa'nın 1 çocuğu vardır. Daha öncesinden Hans-Michael Rehberg ile evliliği ve Daniel Olbrychski ile birlikteliğinden birer çocuğu bulunmaktadır.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!