Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Fritz Lang

Metropolis Fragmanı
Fritz Lang profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3/ 10
46 oy
61 kullanıcının favorisi

Fritz Lang

Avusturya

5 Aralık 1890

2 Ağustos 1976

Biyografisi

Mimar bir babanın oğlu olarak Viyana\'da dünyaya geldi. Viyana\'da mimarlık ve resim eğitimi aldığı sıralarda çıktığı dünya turu ardından eğitimini paris ve münih sanat akademilerinde sürdürdü. Gönüllü olarak katıldığı 1.dünya savaşında yaralandıktan sonra döndüğü Viyana\'da film senaryoları yazmaya başladı. Daha sonra Alman UFA stüdyolarında çalışmaya başlayan Lang, Alman expresyonist (dışavurumcu) sinemasının yükselişiyle kısa sürede bu akımın en önemli yönetmenlerinden biri konumuna geldi.

İki bölümden oluşan 1922 tarihli ‘’Dr. Mabuse, der Spieler’’(doktor mabuse), insanları hipnotize ederek suç işleyen bir cani olan Dr. Mabuse\'un hikayesini anlatan psikolojik gerilimdi. Film dışavurumcu sinemanın en önemli eserlerinden biri olurken yönetmenin toplumsal sorunlara olan duyarlılığını da gösteriyordu.

Ardından Alman halk destanı ‘’Die Niebulungen’’ (Nibelungen) (1924), ve bilim kurgu türünün ilk örneklerinden sayılan metropolisi (1927) yönetti. Metropolis, gelecekteki bir şehirde insanların yaşamından kesitler sunuyordu. O dönem için rekor denilebilecek bir masrafla çekilen film, sinema dili açısından birçok yeni teknik kullanarak büyük bir başarı kazandı. Filmin başarısı ve konusunun çekiciliği yükselişte olan Nazi hareketinin de ilgisini çekti.

Dr. Mabuse\'un ve Metropolis\'in Nazilerin hayranlığını bu denli kazanması üzerine Nazi olmadığını açıklamak istercesine yönetmen, Das Testament des Dr. Mabuse (Dr. Mabuse\'ın vasiyeti) (1932) filmini çekti. Film nazi propaganda bakanı Joseph Goebbels tarafından yasaklanmasına rağmen, Fritz Lang\'a hayranlık duymaya devam eden Naziler ona Devlet Sinema Müdürlüğünü önerdiler. Lang Fransa\'ya kaçarak bu öneriyi red etti. Fakat karısı Thea von Harbou ondan boşanarak Nazi Partisine katıldı.

Dr. Mabuse\'ın vasiyeti öncesi 1931 yılında çevirdiği (Fritz Lang\'s M ) ilk sesli film çalışmasıdır. Filmin başrolünde çocuk katili rolünde ünlü Alman oyuncu M peter lorre\'yi oynatmıştır. Kara Film türünün en iyi örneklerinden sayılan M, Nazilerin iktidara gelmesi öncesi Alman toplumunun sokakta yaşadığı gerginliği ustalıkla yansıtıyordu.

Fransa\'dan sonra Amerika\'ya geçen Lang MGM stüdyolarında çalışmaya başladı. 1936 yılında çevirdiği fury öfke maden işçilerinin dünyasında geçmektedir. 1937 yılında ise You Only Live Once (Günahsız Katiller) adlı filmi çevirdi, Western türünde de eserler veren yönetmenin (1940) (frank jamesin dönüşü),Western union çöl devleri (1941) filmleri bu türe örnektir.

Senaryosunu Berthold Brecht\'le birlikte yazdıkları (cellatlarda ölür) filmini 1942 de çevirmiştir. Ancak yönetmenin bu dönemdeki çalışmalarının Almanya\'da yaptığı çalışmalara oranla daha zayıf olduğu dönemin eleştirmenleri tarafından vurgulanmaktaydı.

1950\'ler boyunca Hollywood\'da çalışma zorlukları yaşayan Lang, Almanya\'ya dönerek son Dr. Mabuse filmini 1960 yılında Almanya\'da çekmiştir. Lang, Jean-Luc Godard\'ın 1963 yapımlı Le Mephris (Nefret) adlı filminde kendisini oynamıştır.

Son yıllarını Amerika\'da gözleri görmez bir şekilde geçiren Lang, 1976 yılında Hollywood\'da öldü.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (7)

Avatar
FORHAN (Profesyonel) | 11 Haziran 2015, 14:47

Sinema tarihine damga vurmuş yönetmenlerden biridir.Sadece Metropolis ve M bile yeter.

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 7 Aralık 2014, 12:24

Sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri.Dr. Mabuse, der Spieler ve Metropolis filmleriyle Alman dışavurumcu sinemanın en önemli yönetmeni olmuştur.Metropolis adlı başyapıtıla bilim kurgu sinemasının ilk başyapıtını çekmiştir.Goebbels'in bu filmi izlettiği Hitler eseri çok beğenir.Nazilerin iş teklifini reddeden Lang İngiltere ve Amerikaya giderek kariyerini sürdürür.Özellikle western ve kara film türünde çok başarılı filmler çeker.Man Hunt,Ministry of Fear,Woman in the Window ve The Big Heat sayılabilir.

Cevap Yaz
0
1
Stiks (Profesyonel) | 7 Aralık 2014, 05:42

“Eserimin ana teması, bireyin koşullara, tanrılara karşı savaşıdır, Prometheus'un direnişidir. Bugün, bize zamanımız için ne iyi ne de doğru gözüken emirlere, yasalara karşı savaşıyoruz. Her zaman savaşıyoruz.” - Fritz Lang

Cevap Yaz
0
1
mftaslan (Amatör) | 26 Şubat 2013, 20:59

metropolis isimli filmiyle bilimkurgunun kurucusudur banagör harika bir yönetmen ve senarist..

Cevap Yaz
0
3
ChrisNolan (Amatör) | 26 Mayıs 2012, 19:24

Avrupanin unutulmaz Sinema efsanesi..Bir sehir katilini ariyor filmiyle ilk onu tanidim ve hakikaten Yonetmen adina layik Az isimden biri..Metropolisi izlemekde daha bir keyif veriyor insana..

Cevap Yaz
0
3
Görüşleriniz