Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Michael Haneke

Amour
Michael Haneke profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.8/ 10
142 oy
236 kullanıcının favorisi

Michael Haneke

Avusturya

23 Mart 1942

Biyografisi

Michael Haneke (d. 23 Mart 1942, Münih, Bavyera) Avusturyalı film yönetmeni. Kendi anlatımıyla "kimsenin kolayca ve içi rahat bir şekilde seyredemeyeceği filmler" yapan Haneke, filmlerinde çoğunlukla modern toplumdaki insanların problemlerini ve bunalımlarını çıplak bir gerçeklikle -bu amaç için özenle film müziği kullanmaktan kaçınarak- sergiler.

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
gordeslideniro (Profesyonel) | 5 Şubat 2012, 23:19

Haneke filmlerinden belli bir son bekleyip hayal kırıklığına uğramayın. Çünkü Haneke hayatın kendisini sunar gerçek hayatta herşey çözüme ulaşıyor mu?

0
8
Tüm yorumlar (32)
Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 20:12

Michael Haneke ; Jean Luc Godard , Lars von Trier , Ken Loach , Bela Tarr , Aleksandr Sokurov , Emir Kusturica , Werner Herzog ve Bernardo Bertolucci ile birlikte Avrupa sinemasının sahip olduğu hayatta olan en önemli yönetmenlerden biri ..
Aslında Haneke'nin Krzysztof Kieslowski ve Theo Angelopolous ile sanatsal olarak aynı ligde olduğunu her zaman kabul etmişimdir ..
Avusturya asıllı Münih doğumlu Haneke , modern toplumda yer alan bireylerin problemlerin son derece realist ve sarsıcı bir tavırla sinemaya aktararak , rahatlıkla izlenilebilecek filmler ortaya koymaz..
Yönetmen 1989'dan beri 11 adet sinema filmi yönetmiş olup , yönettiği filmlerinde yer alan son derece orjinal , derinlikli ve realist senaryo , filmlerde yer verdiği karakterlerin baştan savma olmadan incelikle işlenmiş , gerçekçi olmaları ve elbette kendine has stili ile Haneke Avrupa sinemasında bir duayen ve bir ekoldür.. Hatta bana göre yönettikleri filmleri kıyaslarsam Haneke , Kieslowski'den sinemasal dil ve görsel yapı yönünden de biraz ileridir..
Sanatçının ilk filmi The Seventh Continent (1989) başyapıt seviyesinde bir çalışmadır.. Georg ve Anna çiftinin günlük hayatlarındaki iletişimsizlik , kayıtsız ve renksiz hayatlarını modern toplum eleştirisi ile anlatan filmin adının Yedinci Kıta olması Avustralya'dan gelmektedir çünkü çift Avustralya'ya yerleşme hayali kurmaktadır.. The Seventh Continent Locarno Film Festivali'nde ödüle erişir.. Benny's Video (1992) Hayata ve ailesine yabancılaşan 14 yaşındaki Benny'nin ruhsal yönden sağlığını kaybetmesini anlatırken Haneke iletişim problemini mercek altına alır ve bu film adeta Funny Games'in öncülü de olmuştur..
Funny Games (1997) belki de yönetmenin en rahatsız edici filmlerinden biri oldu.. Anne, Georg ve küçük oğulları Georgie tatil için geldikleri evde iki genç tarafından ablukaya alınır..Film boyunca karakterlerin filmin içinde olduğunu bilmesi , filmi geriye sarmasına şahit oluruz örneğin Paul karakteri bir sahnede kameraya dönerek göz de kırpar yani böylece dördüncü duvar yıkılmış olur.. Code Unknown (2000) , Babel filminin öyküsüne benzer şekilde farklı yerlerdeki bir grup insanın bir şekilde kesişmesi konu alırken Juliette Binoche'nin performansı harikadır.. Elfriede Jelinek'in 1983 tarihli romanından aynı adla uyarlanan filmde Erika Kohut karakterini Isabelle Huppert'in müthiş performansı ile film Cannes Film Festivali'nde jüri büyük ödülü ayrıca en iyi kadın ve erkek oyuncu dallarında da ödüle erişilir.. Cache (2005) yönetmenin bir diğer başyapıtıdr , Juliette Binoche ve Daniel Auteuil gibi iki tecrübeli oyuncudan maksimum derecede faydalanan yönetmen , ustalıklı bir senaryonun desteği ile Cannes Film Festivali'nde Haneke en iyi yönetmen ödülünü kazanır.
The White Ribbon (2009 , yönetmen 1.Dünya Savaşı'ndan hemen önce Kuzey Almanya'da bir köyde geçiyor ve bu köyde yaşanan garip kazalardan yola çıkılarak din, gelenek, masumiyet gibi toplumsal kavramları tartışmaya açılıyor.. Christian Berger'in siyah beyaz harika görüntü çalışması eşliğinde film en iyi görüntü yönetimi ve yabancı dilde en iyi film dallarında oscar adaylığı elde eder , Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ve Fipresci ödülleri kazanılır..
Amour (2012) ise şimdilik usta yönetmenin son başyapıtıdır.. 80'li yaşlarda emekli iki müzik öğretmeni olan Georges ve Anne çiftinin arasındaki aşk , sadakat , bağılılık gibi en derin insani duyguları , Jean-Louis Trintignant ve Emmanuelle Riva'nın büyüleyici performansları ile seyirciye yaşatır..Amour, 5 dalda akademi adayı oldu ve yabancı dilde en iyi film ödülünü kazanırken , Cannes Film Festivali'nde tekrar Haneke Altın Palmiye ödülü kazanmıştır

Cevap Yaz
0
0
rojeryo (Amatör) | 5 Haziran 2017, 20:22

Funny Games ile beni bitiren adam.

Cevap Yaz
0
0
beyinereksiyonu (Amatör) | 19 Kasım 2016, 20:32

Çok derin bir adamdır bu Haneke. Benim için en'dir.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Profesyonel) | 15 Ekim 2015, 08:42

Çok farklı anlatım tarzı ve düşüncesi olan yönetmen .

Cevap Yaz
0
0
RobertBresson (Figuran) | 20 Eylül 2015, 22:26

Adamın dibi yaşayan en büyük yönetmen

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz