Tatsuya Nakadai

8,1 36 oy

Tatsuya Nakadai Biyografi

Motohisa Nakadai, sahne adıyla Tatsuya Nakadai, Japon aktör. Japon sinemasının en büyük aktörlerinden biri olan Nakadai, 60 yılı aşkın sanat kariyerinde Akira Kurosawa başta olmak üzere çok önemli yönetmenlerle çalışmış ve klasikleşmiş filmlerde oynamıştır.

1932'de Tokyo'da fakir bir ailenin çocuğu olarak doğan Nakadai, tezgahtar olarak çalıştığı sırada yönetmen Masaki Kobayashi tarafından keşfedildi ve gösterime girmesi 1956'yı bulan Kabe atsuki heya filmi, rol aldığı ilk film oldu. Ancak beyazperdede ilk kez göründüğü rol, 1954'te Akira Kurosawa'nın efsanevi Yedi Samuray filmindeki figüran rolüydü. Sonraki yıllarda Kobayashi'nin vazgeçilmez aktörlerinden biri haline geldi. The Human Condition üçlemesindeki Kaji rolüyle büyük ün kazandı. 1961'de yine Kurosawa'nın Yojimbo filminde başrolde oynadı. 1 yıl sonra Harakiri filmiyle ilk Blue Ribbon ödülünü aldı.

1966'da Hiroshi Teshigahara'nın Bir Başkasının Yüzü (The Face of Another) filminde başarılı bir oyunculuk sergiledi. 1980'de Kagemusha'da başrolde oynadı. Tüm dünyada daha fazla tanınmasını sağlayan rol ise, 1985 yapımı Kurosawa filmi Ran'daki Lord Ichimonji karakteri oldu. 1987'deki Hachiko filminde yine başroldeydi.

1957'de evlendiği Yasuko Miyazaki ile eşinin vefat ettiği 1996'ya kadar evli kalan Tatsuya Nakadai'nin Nao Nakadai adında evlatlık bir kızı vardır.

Devamını Oku