Tippi Hedren

8,4 55 oy

Tippi Hedren Biyografi

Nathalie Kay Hedren, bilinen adıyla Tippi Hedren, 1930 doğumlu Amerikalı oyuncu ve model. Bir Alfred Hitchcock klasiği olan 1963 tarihli Kuşlar filmindeki Melanie Daniels rolü ile ünlenen Hedren, 1960'lardan günümüze dek oyunculuk yapmayı sürdürmüştür.

İsveç kökenli Bernard Carl Hedren ve Alman-Norveç asıllı Dorothea Henrietta Hedren'in çocuğu olarak 1930'da New Ulm, Minnesota'da doğdu. Lise yıllarına kadar Minnesota eyaletinin çeşitli şehirlerinde yaşadıktan sonra California'ya taşındı. 20 yaşında, New York'taki Eileen Ford Ajansı'na bağlı olarak modellik yapmaya başladı. 1950'ler boyunca ve 60'ların başına kadar Amerika'nın en ünlü modellerinden biri olarak isim yaptı. İlk önemli sinema rolünde Alfred Hitchcock'un Kuşlar (The Birds) filminde, filmin ana karakteri Melanie Daniels'a hayat verdi. Hemen ardından Marnie filminde yine Hitchcock'un başrol seçimi oldu. Kim Novak ve Eva Marie Saint, Joan Fontaine, Gracie Kelly ve Janet Leigh gibi Alfred Hitchcock'un filmlerinde öne çıkan "soğuk görünümlü sarışın" oyunculardan biridir.

İlk evliliğini 1952'de Peter Griffith ile yaptı. Bu evlilikten Melanie Griffith (d. 1957) adlı bir kızı oldu. Sonraki yıllarda ünlü bir oyuncu olan kızıyla birlikte altı sinema filminde yer aldı. 1961'de ayrıldılar. 1964'te Noel Marshall'la evlendi. 1982'de bu evliliği bitti ve 1985'te çelik üreticisi Luis Barrenechea ile 3. evliliğini yaptı. Ancak 1995'te bu evliliği de boşanmayla sonuçlandı.

Devamını Oku

Foto Galeri

Tümünü Gör