Lois Maxwell

8,0 38 oy

Lois Maxwell Biyografi

Lois Ruth Hooker, sahne adıyla Lois Maxwell (1927-2007) Kanadalı aktris. İlk 14 James Bond filminde canlandırdığı Sekreter Moneypenny karakteriyle hatırlanmaktadır.

1927'de Kitchener, Ontario'da doğan Maxwell, Toronto'da büyüdü. Lawrence Park Collegiate Institute'ta eğitim gördü. Garsonluk ve bebek bakıcılığı gibi işlerin ardından 15 yaşındayken, yaşını büyük gösterip Canadian Women's Army Corps'a katılarak 2. Dünya Savaşı'nda yer alan Kanada askerleri için müzik ve dans gösterileri sunan ekiplerin içinde yer aldı. Ancak gerçek yaşı Londra'da keşfedilince gruptan çıkarıldı, o da Londra'da kalarak Royal Academy of Dramatic Art'ta oyunculuk eğitimi aldı. Daha sonra Hollywood'da şansını denedi. 1947 yapımı That Hagen Girl filmiyle Umut Veren Kadın Oyuncu dalında Altın Küre kazandı. Kariyerinin zirve yıllarını ise, 1962'de ilk filminde Dr. No'dan itibaren uzun yıllar önemli bir parçası olduğu James Bond serisiyle yaşadı. Bond'un şefi M'nin sekreteri Moneypenny rolüyle beğeni kazandı. Bond'un ofise girmeden Moneypenny ile kısa flörtleşme sahneleri, Bond filmi klasikleri arasına girdi. 1985 yapımı A View to a Kill, oynadığı 14. ve sonuncu Bond filmi oldu. Bu filmin ardından sadece birkaç tane dizi ve filmde yer aldı. Tekstil işleriyle ilgilendi.

2001 yılında oğlunun ikamet ettiği Avustralya'ya taşınan Maxwell, 2007'de kanser nedeniyle Perth şehrinde hayatını kaybetti.

1957'den eşinin vefat ettiği 1973'e kadar televizyon kanalı yöneticisi Peter Churchill Marriott ile evli kalan Maxwell'in Melinda (d. 1958) ve Christian (d. 1959) adlı 2 çocuğu bulunmaktaydı.

Devamını Oku