Quincy Jones

7,4 19 oy

Quincy Jones Biyografi

Quincy Delightt Jones, Jr., Amerikalı müzisyen, trompet üstadı, aranjör, prodüktör, film müziği bestecisi, organizatör. Amerikan müzik ve eğlence endüstrisinin en büyük efsanelerinden biridir.

İlk evliliğini 1957'de Jeri Caldwell ile yapan Jones'un Jolie adlı bir kızı oldu. 1966'da eşinden ayrıldıktan 1 yıl sonra İsveçli aktris Ulla Andersson ile evlendi. Bu evlilikten ise Martina ve Quincy Jones III (d. 1968) adlı 2 çocuğu dünyaya geldi. 1974'te Andersson'da ayrılıp hemen ardından Amerikalı aktris Peggy Lipton'la evlendi. Bu evlilikten de Kidada ve Rashida Jones adında iki kızı oldu. 3. evliliği de 1990'da boşanmayla sona erdi. Carol Reynolds'la kısa süreli birlikteliğinden Rachel adlı bir kız çocuğu dünyaya geldi. 1992'den 1995'e dek Alman aktris Nastassja Kinski ile birlikte olmuş, bu birliktelikte 1993'te Kenya Kinski-Jones adında bir kızı daha olmuştur.

Grammy Ödül Törenlerinde 70'ten fazla adaylık görmüş ve defalarca Grammy Ödülü'nün sahibi olmuş, 1991'deki törende Yaşayan Efsane Ödülü'nü almıştır. Dünya çapında en büyük satış rakamına ulaşmış albümün, Michael Jackson'ın Thriller albümünün prodüktörüdür. Ayrıca, Bad, Dangerous gibi başka Michael Jackson albümlerinde de prodüktör olarak yer almıştır.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!