A Perfect Circle

8,2 49 oy

A Perfect Circle Biyografi

A Perfect Circle (APC olarak da kısaltılır, anlamı «kusursuz çember»), gitarist Billy Howerdel tarafından kurulmuş alternatif rock yapan bir müzik grubu.

Billy Howerdel
Nine Inch Nails, The Smashing Pumpkins, Fishbone ve Tool gibi gruplarda gitar teknisyeni olarak çalışmıştır. Kendi müziğinin demolarını Tool grubunun vokalisti Maynard James Keenan’a dinlettiğinde, Keenan’dan vokalisti olacağı bir grup kurması teklifini almıştır. Howerdel ilk başlarda bir kadın vokal düşündüğü için kararsız kalmış, ancak daha sonra teklifi kabul etmiş ve 1999’da A Perfect Circle kurulmuştur. Tool’daki karakterinden ayrılmak için Keenan, APC’nin tüm kliplerinde, fotoğraf çekimlerinde ve canlı performanslarında diğer zamanlarda saçsız olan başına uzun peruklar takmıştır.

A Perfect Circle isminin kaynağına ilişkin iki tahmin vardır. İlki, Orta Çağ’da müziğin notalara dökülmesi konusunda tek otorite olan rahip sınıfının, Hıristiyan inancındaki üçlemeye gönderme olarak, üç parçalık müziği mükemmel olarak kabul etmesi ve nota yazımının başına bu üçlü mükemmelliğin simgesi olan bir daire koymasıdır. Diğer tahmin ise, ismin Mer de Noms albümünde yer alan, Yunan mitolojisindeki Agememnon’un oğlu
Orestes’in hikayesine göndermeler içeren Orestes parçasında yer alan «Pull me into your perfect circle» (beni mükemmel dairenin içine çek) satırlarından geldiğidir. Ancak bu iki teori de yanlış çıkmış, Maynard Keenan yaptığı bir açıklamada «A Perfect Cirle» isminin grup üyeleri arasındaki arkadaşlıktan geldiğini, grubun «mükemmel bir arkadaşlık çemberi» (a perfect circle of friendship) olduğunu söylemiştir.

Devamını Oku