Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Kerim Afşar

Kerim Afşar profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.4/ 10
17 oy
1 kullanıcının favorisi

Kerim Afşar

Türkiye

13 Ağustos 1930

26 Eylül 2003

Biyografisi

Gazeteci İlhan Selçuk\'un \'ses ustası\', Uğur Mumcu\'nun da \'Kerim Atatürk\' diye nitelendirdiği Kerim Afşar, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden 1953\'te mezun oldu. Henüz okulunu bitirmeden oyunlarda rol almaya başlayan usta sanatçı, 45 yıllık sahne hayatında 100 civarında oyunda, bir çok film ve dizide rol aldı.

TRT\'de \'Radyo Tiyatrosu\' programlarında unutulmaz karakterler çizen Afşar, sayısız seslendirme yaptı. 1980 yılında Peter Stein\'in davetiyle Berlin\'e giderek orada sergilenen oyunlarda oynadı. Sanatçı, Türkiye\'ye dönerek Devlet Tiyatroları\'ndan emekli olduktan sonra Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) bünyesinde sanat hayatını sürdürdü. İstanbul Şehir Tiyatroları\'nda da sahneye çıktı. Kerim Afşar, sanatçı Esin Afşar\'ın eski eşidir.

Bir süre sonra tekrar Devlet Tiyatrolarının talebi üzerine kuruma dönen Kerim Afşar, 71. Dil Bayramı\'nın kutlandığı gün yaşamını yitirdi. Türkçe\'ye, Mustafa Kemal ve O\'nun Dil Devrimine olan bağlılığı, eşi Leyla Afşar\'ın Dil Derneği\'yle ortak çabası sonucu; Kerim Afşar’ın Türk tiyatrosuna verdiği emeği ve sanatçı kimliğini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla eşi Leyla Afşar’la Dil Derneği, “Dil Derneği Kerim Afşar Ödülü” düzenlenmiştir.

Kerim Afşar, 2002 \'de Uğur Mumcu\'nun yazılarından derlenen \'Bugün Ne Yazsam?\' oyunu Ankara\'da sahnelendikten sonra 5 il ve ilçeye turneye çıkacaktı. Büyük Tiyatro\'daki ilk oyun öncesi öğrencileri ve dostlarının \'kendinizi iyi hissetmiyorsanız, turneye çıkmayın\' sözüne karşı Kerim Afşar:\'Ben ölürsem sahnede ölürüm\' şeklinde yanıt vermişti.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 7 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (0)
Avatar
Görüşleriniz