Sara Gilbert

7,8 30 oy

Sara Gilbert Biyografi

Sara Rebecca Abeles, bilinen adıyla Sara Gilbert, Amerikalı aktris.

1975 yılında Barbara Cowan ve Harold Abeles çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sonradan annesinin ilk eşi olan Patrick Gilbert'ın soyadını almıştır. Çocukluk yıllarında oyunculuğa başlayan Gilbert, 1988'de başlayıp 1997'ye kadar süren Roseanne dizisindeki Darlene rolüyle büyük beğeni kazanmıştır. Bu sırada 1992 yapımı Poison Ivy filminde Sylvie karakterini canlandırarak ilk sinema deneyimini yaşadı. 1997'de Yale Üniversitesi'nin fotoğrafçılık bölümünü bitirdi.

1999'da Desert Blue filminde rol alan Gilbert, kariyerinin sonraki kısmında daha çok televizyon dizilerine yöneldi. Welcome to New York'ta Amy, ER'da Jane Figler karakterlerinde oynayan Gilbert, The Big Bang Theory'deki Leslie Winkle rolüyle Türkiye gibi birçok ülkede çok daha fazla tanındı. 2018'de yeniden başlayan Roseanne'de tekrar Darlene Conner rolüyle yerini aldı.

Eşcinsel olan Gilbert, uzun yıllar yapımcı Allison Adler'la birliktelik yaşadı. Levi Hank (d. 2004) ve Sawyer Jane (d. 2007) adlarında iki çocukları oldu. 2014'te şarkıcı Linda Perry ile evlenen Gilbert, 2015'te Rhodes Emilio Gilbert Perry adını verdikleri bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.

Devamını Oku