Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Halit Refiğ

Karılar Koğuşu (1990) fragmanı
Halit Refiğ profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6/ 10
41 oy
22 kullanıcının favorisi

Halit Refiğ

Türkiye

5 Mart 1934

11 Ekim 2009

Biyografisi

1934’te İzmir’de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesinde tamamladı. Robert Kolej Mühendislik Bölümü'nde okudu. Okul bittikten sonra askerliğini yedek subay olarak Kore'de yaptı. Bu sırada amatörce 8mm filmler çekti.

1956'da, Nijat Özön ile birlikte yayınladıkları Sinema, 'Kim' isimli dergilerde, 'Yeni Sabah' ve 'Akşam' gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. Atıf Yılmaz’ın 'Yaşamak Hakkımdır' isimli filmin asistanlığını yaparak sinema alanındaki ilk çalışmasını gerçekleştirdi.

1960’ta ilk film olan “Yasak Aşk”ı çekti. 1963’te Şehirdeki Yabancı, 1964’te Gurbet Kuşları, Haremde Dört Kadın (Film), Bir Türk'e Gönül Verdim filmlerini çekti ve bu filmlerle Moskova, Yeni Delhi ve Sorrento Film Festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında Gurbet Kuşları ile Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yönetmen Ödülünü aldı.

70’li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle Televizyon filmlerine yöneldi. 1974'de Türkiye'de ilk defa İDGSA Film Arşivi tarafından başlatılan eğitim çalışmalarına katıldı ve Sinema Kursları'nda öğretmen olarak görev aldı. 1975'den itibaren İDGSA Sinema-TV Enstitüsü'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı.

1975’te TRT Kurumu adına çektiği \'Aşk-ı Memnu\' ile TV dizilerine öncü oldu ve dikkatleri üzerine çekti. TRT\'de danışman kurulunda görev aldı. TRT Kurumu adına 1981 yılında gerçekleştirdiği Kemal Tahir'in aynı adlı romanından uyarladığı 'Yorgun Savaşçı' adlı filmin yakıldığı ilan edildi. Bu film, 1993'te televizyonlarda gösterildi.

1976 ‘da ABD'de Wisconsin Üniversitesi'nde, 1984 yılında Ohio Denison Üniversitesi'nde eğitim çalışmalarına katıldı. Öğrencileri ile birlikte 'The Intercessors', 'In the Wilderness adlı filmleri gerçekleştirdi. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi.'Teyzem, Hanım', 'Karılar Koğuşu', 'İki Yabancı', 'Köpekler Adası' gibi filmleriyle yurt içinde ve dışında birçok ödül kazandı. Yurt dışındaki festivalerde filmleri için özel bölümler ayrıldı, çeşitli konferans, seminer v.b. toplantılara konuşmacı olarak katıldı. Yaşamı ve filmleri üzerine detaylı söyleşilerin yer aldığı 'Düşlerden Düşüncelere adlı bir kitap vardır (İbrahim Türk, Kabalcı yayınları, 2001).

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (7)
Avatar
BaRDaS (Profesyonel) | 21 Ağustos 2013, 00:51

Başarılı insan.Tam bir sanat adamı.Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz
0
1
muertesdeasjenso (Dublör) | 5 Aralık 2009, 20:20

HALİT REFİĞ!! harika işler basarmış harika insan....!!yönetmenliğinden çok kişiliğini sevmişimdir halit refiğ in ve ne mutlu ki bana o ölmeden önce burgaz adadaki yazlığında onunla tanışma serefine erişebildim....onun ve eşinin hayat maceralarını dinleyebildim...yazlığındaki antika eserlerini inceleyebildim...burgaz adaya kendi elleriyle diktiği ağaçların altında fotoğraf cekinebildim...eşinin yaptığı  kurabiyeleri yerken yazlığının penceresinden kaşık adasına bakabildim...ve asla unutamayacağım o günün ardından yazın babam tarafından halit refiğ in  yoğun bakımda olduğunu öğrendiğimde ise üzüldüm ama o kadar hayat dolu bi insanın nasıl olsa bunu atlatabilceğine inanıp umut ettim...tabi sanki benim umut ettiklerim konusunda bi lanet varmıs gibi bu umudumda uçtu ve yok oldu...halit refiğ öldü!! ama bize ondan geriye harika eserleri kaldı...((tabi biz bu eserlere ne kadar sahip cıkarız o da ayrı bi mesele!!))..umarım bizlerde onun varlığını ve tüm sanat dallarına olan düşkünlüğünü elimizden geldiğince yaşatabiliriz...seni tüm kalbimle rahmetle anıyorum halit amca...iyiki vardın...
DİPNOT;halit refiğ in eşi gülper refiğ(kendisi ayrıca piyanisttir) in de kediciklerim adı hikaye kitabı vardır.ayrıca bu kitabın tüm gelirleri KEDİ-KO DERNEĞİ ne bağıslanmıstır...ilgilenene duyrulur...

Cevap Yaz
0
1
DNA-RNA (Jön) | 15 Ekim 2009, 14:20

Allah rahmet eğlesin,tek üzüldüğüm böyle değerlerimizi ancak vefat ettikten sonra başlıklara taşıyoruz,yeni gelen nesiller bu ustalardan bihaber..Toprağı bol,mekanı cennet olsun..

Cevap Yaz
0
1
ruyakiz (Efsane) | 15 Ekim 2009, 00:54

Malesef sinema dünyası bir değerini daha yitirdi.Bir yaprrakta uçtu gitti.Çok değerli yapıtlara imzasını atmış olan değerli yönetmenimizi sevgiyle anar,rahmetler dilerim.

Cevap Yaz
0
1
Jigglypuff (Profesyonel) | 14 Ekim 2009, 16:58

Ne yazıkki türkiyede sanatçılar öldükten sonra yaşıyor ve öldükten sonra değerlerini geri kazanıyorlar. Bundan sonra yaşayacağına emin ol Halit Refiğ... Mekanın Cennet olsun..

Cevap Yaz
0
1
muertesdeasjenso (Dublör) | 5 Aralık 2009, 20:23

hala böyle düşünenler olduğu sürece eminim yaşayacaktır...:)

0
1
Görüşleriniz