Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Cemal Şan

Barda
Cemal Şan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.7/ 10
57 oy
26 kullanıcının favorisi

Cemal Şan

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Cemal Şan Biyografisi

Cemal Şan, yönetmen ve senarist.

1966'da Tunceli'de doğdu. Bir süre işletme, daha sonra iktisat bölümlerinde okudu. Çeşitli edebiyat-mizah-sinema dergilerinde şiirleri, öyküleri, sinema yazıları ve karikatürleri yayınlandı. Çeşitli karma karikatür sergilerine katıldı. Sinema, bar işletmeciliği, yapımcılık yaptı. Yeni Sinemacılar'ın kurucularındandır. Çeşitli sinema filmlerinde teknik yapımcılık, senaristlik, yardımcı yönetmenlik, senaryo danışmanlığı, süpervizörlük ve oyunculuk yaptı. Dönersen Islık Çal, Ali, Işıklar Sönmesin; bilinen senaryolarıdır. Bu senaryolarıyla da pek çok ödül kazandı. Çeşitli televizyon filmleri ve diziler çekti.

Ali'nin Sekiz Günü, Zeynep'in Sekiz Günü (2007), Sonsuz, Türkan gibi uzun metrajlı sinema filmleri de çekti.

Uzun bir süre Azeri kökenli oyuncu Nesrin Cavadzade ile birliktelik yaşadı, ancak 8 yıl sonunda ikili yollarını ayırma kararı aldı.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (3)

Avatar
mmntsn (Dublör) | 21 Eylül 2011, 13:46

yalnızca sonsuz filmini izledim ve çok beğendim. hikayeyi aktarışını çok beğendim . bence her şeyi yerl,i yerindeydi filmin..  iyi bir yönetmen  ..

Cevap Yaz
0
1
yagmmurr (Dublör) | 24 Temmuz 2011, 20:13

hemşerim olmasından büyük gurur duyuyorumm türkan filmini çok güzel yönetti

Cevap Yaz
0
2
Melomania (Profesyonel) | 8 Haziran 2010, 20:16

Sinemamızın özgün adamlarından, sevdiğim bir yönetmen. Yapmak istediği şeyleri yapıyor kasmadan. Hep böyle gitsin ama daha çok kazansın, zorlanmasın inşallah...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz