Method Man

8,4 102 oy

Method Man Biyografi

METHOD MAN

Method Man ( Gerçek adı Clifford Smith, 1 Nisan 1971 de New York da doğdu.) Grammy ödüllü bir Amerikan rapçisi ve aynı zamanda prodüktör ve aktördür olup Wu-Tang Clan isimli hiphop topluluğunun bir üyesidir. Bir çoğu onun isminin 1979 da çekilen Peter Chen Lau\'nun oynayıp Jimmy Show un yönettiği bir film olan The Fearless Young Boxer ( nam-ı diğer method man)\' den geldiğini düşünse debüyük olasılıkla memeleketi olan Staten Adası\' nda method kelimesinin argo anlamı olan marijuana dan gelmektedir.

WU- TANG ÖNCESİ

Method Man New York, Staten Adası\' nda büyüdü. Hiphop kariyerinin görünen bir işareti olarak babasının tarafından bateri ve şiirle tanıştırıldı. Fanları genelde adını kısaltarak \'Meth\' olarak seslendiler kendisine ancak Method Man\' in kendi kendisine taktığı bir çok ismi bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı \'Johnny Blaze\' dir.

Meth sadece müzikle ilgilenmedi aynı zamanda da çizgi romanlarla özellikle de Ghost rider\' la ilgilendi ki bu yıllar sonra bile bir çok takma isminde görülebilir. Hip Hop dan önceki hayatı, uyuşturucu satıcılığı ve düşük ücretli işler olarak ikiye ayrılabilir ki bu düşük ücretli işlerden birisi gelecekteki Wu-Tang üyesi arkadaşı U-God la beraber Özügrlük Anıtı\' nda temizlik işçiliğidir. Konuşmalarında sıksık geçmiş hayatına değinerek uyuşturucu satıcılığı işine girmiş olmaktan duyduğu pişmanlıktan söz etmiştir.

1990 ların başında sokaklarda kafiye yapabilme kabiliyeti nam salmaya başladığında Wu tang Clan i oluşturmak adına 8 arkadaşıyla biraraya geldi ( RZA, GZA, U-God, Ol\' Dirty Bastard, Raekwon, Ghostface Killah, Masta Killa, Inspectah Deck).

MÜZİK KARİYERİ

Tical/36 Chambers

Wu-Tang Clan hiphop yıldızı olma yolunda ilerlerken Method Man her zaman en göz önünde olan grup üyelerinden birisi olmuştur. Grubun ilk albümü olan Enter the Wu-Tang: 36 Chambers (1993)\' da sadece kendisi ve GZA\' nın birer solo parçası vardı ve bir grupta alışılmadık olan bir sözleşmesi olan Wu-Tang Clan\' a uygun bir şekilde başka bir şirketle ( Def Jam) anlaşarak solo albüm yapan da ilk isim oldu. Method Man\' in solo çıkışı (1994 Tical) Amerika listelerine 4. sıradan giriş yapıp m1 milyonun üzerinde bir satışa ulaştı. Kısa zamanda Mary J. Blidge ve Redman\' le bir çok hit single çıkardı ve bunlardan birisi olan Mary J. Blidge\' la yaptığı I\'ll Be There For You/You\'re All I Need adlı parçayla Grammy ödülünü kazandı. Aynı zamanda 2pac\' ın All eyez on me adlı albümünde I Got My Mind Made Up adlı parçada Redmanle beraber bulundu.

Tical 2000/Wu Tang Forever

3 Haziran 1997 de grup ilk albümlerinden uzun süre sonra multi-platinium ( bir milyondan çok satan albümlere verilen derece) satışa ulaşan ve Grammy\' ye aday gösterilen Wu-Tang forever isimli çift CD albümlerini çıkardılar. Bu albümde büyük bir başarı yakaladı. Method Man\' in 2. albümü Tical 2000: Judgement Day (1998) millenium un bitişine ilişkin kıyamet teorileri üzerine kuruluydu ve Clan arkadaşları dahil olmak üzere bir çok misafir sanatçıyla olan düetleri vardı. Bunlardan bazıları TLC\' den Lisa \'left eye\' Lopes, D\'Angelo, Chris Rock, mobb Deep, Redman, kısa sürelerde görünen Russel Simmons, Janet Jackson ve hatta Donald Trump dı. Albüm ilk albümünden bile daha büyük bir başarı yakaladı ancak albümde bulunan komedi skitlerinin kesik kesik oluşu oldukça eleştirildi.

Blackout!

Method Man, Jay Z, Redman ve DMX le beraber Hard Knock Life Tour isimli bir turneye katıldı. Bu turne süresince Redmanle beraber Blackout! un kayıtlarını yaptı. Eğlenceli ve kutsal şeylere saygısızlık olarak nitelenebilecek ifadelerin bulunduğu ve iki MC nin de muhteşem flowlarının yer aldığı bir albümdü. Albüm kısa sürede platinum satış sayısına ulaştı ve Da Rockwilder, Tear It Off, Y.O.U gibi parti hitleriyle doluydu. Daha sonra İkili tv şovlarında ve filmlerde görünmeye başladılar.

Tical 0/The W/Iron Flag

Wu-Tang Clan 21 Kasın 2000\' de Thw W isimli albümü ve 18 Aralık 2001\' de Iron Flag isimli albümü çıkardı. The W hem eleştirel hem de ticari başarı sağlarken, Iron Flag başarılı bir albüm olsa da The W kadar başarı yakalayamadı. Bu çalışmalar da Wu-Tang
imparatorluğuna bir kaç platinium plak getirdi. 2004\' te Method Man 3. solo albümü olan Tical 0: The Prequel adlı albümü ilk single ı olan ve Busta Rhymes\' ın da misafir olduğu \'What\'s happenin\' le çıkardı ancak hem fanları hem de eleştirmenler tarafından fazla benimsenmedi. Aslında albüm çıkmadan önce bile sorunlar vardı ve Method Man Def Jam\' in albümdeki beatlere bile karışmasından şikayetçiydi. (kendisi daha çok Wu-Tang lideri RZA\' nın beatlerini kullanmak istiyordu). Çıkışıyla beraber bir çok dinleyicisi albümü ticari olmakla ve popüler isimlerin featuringleri (Missy Eliiot, P. Diddy, Ludacris) bulunmasından dolayı eleştirdi. Her ne kadar Meth daha sonra memnuniyetsizliğini dile getirse de albümün en yetkili prodüktörlerinden birisi Diddy idi. Tüm bu sorunlara rağmen albüm RIAA ( recording industry association of america) tarafından Gold ( 500.000 satış) olarak sertifikalandı ve o sıralarda çıkan tüm Wu-Tang Clan üyesi solo albümlerinden daha çok sattı. Ancak daha önceki solo çalışmaları gibi platinium satış sayısına ulaşamadı.

4:21/8 Diagrams

Method Man\' in 4. albümü 2006 Ağustos\' unda 4:21: The Day After adıyla çıktı ve Ginuwine, Ol\' Dirty Bastard, RZA, Redman,Fat Joe, Megan Rochell, Raekwon, Lauryn Hill ve bir daha birçok misafir sanatçıya konukluk etti. Ayrıca büyük bir de prodüktör kadrosu vardı; Havoc, Erick Sermon, Scott Storch, Allah Mathematics, Mr. Porter, and RZA. Method Man bu sefer eski haline daha yakındı ve herkes tarafından bu farkedildi. Method Man\' in solo olarak en büyük efor sarfettiği albüm olsa da ticari olarak bekleneni getirmedi çünkü hiç bir single ve video çıkarılmadı bu albüm için ki Method Man bunun için plak şirketini suçluyordu. Yine de Amarika\' nın her yerinde turnelere çıkıyor ve Wu-Tang clan arkadaşı Inspectah Deck le ve New York dan yeni yükselen isimler olan Saigon ve Gat Murdah la beraber sahneler alıyordu. Method Man sorunların bir kısmı için kendisini sıçlasa da büyük bölümü için Def Jam i suçluyordu. 2007 nin başlarında RZA\' yla beraber stüdyoda olduğunu ve grubun yeni albümü 8 Diagrams\' ın üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Atışmaları

2003 te Meth ilk kez grubun iş ilişkilerini yöneten Oli \'Power\' Grant ve Mitchell \'Divine\' Diggs\' den \'Number 1 on my **** list right now is Divine from Wu-Tang management. He took something major from me that he had no intention of giving back.\' diyerek rahatsızlığını dile getirdi. Divine RZA\' nın kardeşi ve Oli \'power\' Grant le beraber grubun işlerini yöneten kişiydi. Ayrıca Wu-Tang in finansal sorunları yanında bir de Wu-Wear isimli markayla moda dünyasına girme konusunda da rahatsızdı ki bu marka oldukça para getiriyordu gruba.

Wendy Williams

2006 da Method Man\' in New York Radyo programcısı Wndy Williams\' la tüm halk tarafından bilinen bir sorunu vardı.Wendy Williams\'ın canlı yayında Method Man\'in karısının kanser olduğunu söylemesi üzerine bunu aile içinden bile gizli tutan Method Man oldukça rahatsız olmuştu ve bir parçasında Wendy Williams\' ı disslemişti; Youtube klibi için tıklayınız. Bunun üzerine Wendy Williams Method Man\' in karısını kendi karısının doktoruyla aldatan bir adam olduğunu söylemişti. Oyunculuk Kariyeri 90 ların sonu 2000 lerin başında Method Man başarılı bir oyunculuk kariyeri sergiledi. 1997 de küçük bir rolle Cop Land isimli filmde oynamasının ardından ilk kayda değer rolünü 1998 de arkadaşları olan diğer rapçiler Nas ve DMX le beraber Belly\' de aldı. Daha sonra CSI da ve Garden State, One Eight Seven ve bir çok filmde rol aldı. How High ve Soul Plane\' deyse başrollerdeydi. Aynı zamanda 2004 de Fox TV de Redman le beraber kendi şovlarını Method

Devamını Oku