Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Mikis Theodorakis

Serpico Fragman
Mikis Theodorakis profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6/ 10
7 oy
2 kullanıcının favorisi

Mikis Theodorakis

Yunanistan

29 Temmuz 1925

Biyografisi

Mihail "Mikis" Teodorakis, Yunan besteci ve aktivist. 20. yy'ın en önemli Yunan bestecilerinden biri olarak kabul edilen Teodorakis, akıllara kazınan ve Yunanistan'la özdeşleşen Zorba (1964) filminin müziklerini bestelemiştir.

1925'te Sakız Adası'nda dünyaya gelen sanatçının babası Girit, annesi Çeşme kökenliydi. Çocuk yaşlardan itibaren müzikle iç içe bir hayat sürmeye başladı. Besteler yaptı ve konserler verdi. 18 yaşında Atina'ya giderek sol yeraltı örgütlerinde çalışmaya başladı. Bir yandan Atina Konservatuarı'nda okuyordu. Ancak Yunanistan İç Savaşı boyunca birçok kez tutuklandı ve toplama kamplarına gönderildi, buralarda işkence gördü. Savaşın ardından 1954'te eşi Myrto Altinoglou ile Paris'e gitti. Müzik kariyerini burada sürdürdü ve ilk önemli yapıtlarını burada meydana getirdi. 1960'da Yunanistan'a döndü ve klasik müzikten ziyade Yunan folk müziklerine yöneldi. Yine bu dönemde solcu parti EDA milletvekili olarak meclise girdi. Ona uluslararası şöhret getiren Mihail Kakoyannis filmi Zorba'nın müziklerini 1964'te besteledi. 1967'de albaylar cuntasının hükumeti devirip faşist bir rejim kurmasının ardından hapsedildi ve Zatouna'ya sürgüne yollandı. 1969'da Fransa'da yaşayan Yunan yönetmen Costa-Gavras'ın Z filminde müzikleri kullanıldı. Uluslararası müzik camiası, Teodorakis'in özgürlüğü için kampanya başlattı ve 1970'te Paris'e sürgüne gitmesine izin verildi. 1974'te cuntanın yıkılışına dek dünyanın her yerinde konserler verdi ve liderlerle görüştü, cuntanın sona ermesi için çalıştı. 1973 yapımı Serpico filminin müziklerini yaptı. 1974'te tekrar ülkesine döndü.

Yine mecliste milletvekili olarak çalıştı, 1990-92 arasında bakanlık yaptı. Zülfü Livaneli ile birlikte Türk-Yunan Dostluk Derneği'ni kurdu. 2000'li yıllarda da savaş karşıtı söylemlerini sürdürdü.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (1)

Avatar
Kayra Ç. (Amatör) | 20 Şubat 2016, 22:34

Efsane Yunan sanatçı.Dünya'da özellikle Zorba The Greek ve Serpico filmlerine yaptığı mükemmel müziklerle tanınır.Kendisinin eserlerini bir çok Yeşilçam filminde dinleriz.Bu filmlerden bazıları Kambur-Te Yelasto Pedi,Bir Demet Menekşe Paola,Yıkılmayan Adam-Stage of Siege, Arodafnouse örnekler.

Cevap Yaz
1
1
Görüşleriniz