Natasha Richardson

7,9 49 oy

Natasha Richardson Biyografi

Natasha Jane Richardson (1963-2009) İngiliz aktris.

Ünlü yönetmen ve yapımcı Tony Richardson (1928-1991) ile aktris Vanessa Redgrave'in kızı olarak Londra'da dünyaya geldi. Eski oyuncular Michael Redgrave ile Rachel Kempson'ın torunu, oyuncu Joely Richardson'ın kardeşidir. 4 yaşında sinema dünyasıyla tanışan Richardson, Londra'da "Central School of Speech and Drama"'da tiyatro eğitimi aldı. Profesyeonel kariyerine Leeds'teki tiyatrolarda başladı. Daha sonra Londra'da oyunlara çıktı, Hollywood filmlerinde oynadı.

1990 - 1992 yılları arasında Robert Fox ile bir evlilik yaptıktan sonra 1994 yılında kendisi gibi oyuncu olan İrlandalı Liam Neeson ile evlendi. Bu evlilikten Micheál (d. 1995) ve Daniel (d. 1996) adlı 2 erkek çocuğu dünyaya getirdi. Birçok sinema filminin yanı sıra, Broadway'de onlarca tiyatro oyunu ve müzikalde yer aldı. Ayrıca babası Tony Richardson'ı AIDS nedeniyle yitirmesinden dolayı, AIDS'e karşı mücadele için yoğun çalışmalar yaptı, milyonlarca dolar bağışta bulundu. 

Sanatçı 15 Mart 2009 tarihinde, Montreal, Kanada'da Mont Tremblant kayak merkezinde geçirdiği bir kaza sonucu, zorunlu olmasına karşın kask takmadığı için başından ağır yaralandı. Montreal'daki Sacre-Coeur Hastanesi'nde tedavi görmekteyken eşi Liam Neeson ve çocukları tarafından New York'a getirilen Richardson, burada yaşam destek ünitesine bağlandı, ancak 18 Mart gecesi 45 yaşındayken hayatını kaybetti. Ölümünün ardından organları bağışlanan Richardson, 22 Mart'ta düzenlenen cenaze töreninin ardından New York'taki St. Peter's Episcopal Church'te büyükannesi Rachel Kempson'ın yanına gömüldü.

Devamını Oku