Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Hector Babenco

El Pasado
Hector Babenco profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.8/ 10
11 oy
6 kullanıcının favorisi

Hector Babenco

Brezilya

7 Şubat 1946

13 Temmuz 2016

Biyografisi

Héctor Eduardo Babenco (1946 - 2016) Arjantin doğumlu Brezilya vatandaşı ödüllü film yönetmeni, senarist ve yapımcı.

1946'da Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te Ukrayna kökenli bir baba ve Polonya göçmeni Musevi bir anneden dünyaya gelmiştir.

Güney Amerika ülkelerinde filizlenen Cinema Novo (yeni sinema) akımının önemli bir temsilcisi olan Babenco, aralarında bazı Avrupa ve Afrika ülkeleri ile ABD'nin de olduğu birçok farklı ülkede sinema alanında çalışmış, sonunda Brezilya'ya yerleşerek bu ülkenin vatandaşı olmuştu. Filmlerinin odağına daha çok modern toplumun fakir ve ezilmiş insanlarını yerleştiren Babenco, bu kesimin sosyal sorunlarını varoluşçu bir tarzda ekrana aktarmıştır. Bu filmlerden önemlice bir kısmının konuları hapishanelerde geçiyordu. Bütün bunların sonucunda da kaçınılmaz bir şekilde ve sıklıkla yaşadığı ve film yaptığı ülkelerdeki askeri rejimler tarafından sansüre uğramıştır. Filmlerinde, aralarında William Hurt, Jack Nicholson, Meryl Streep, Willem Dafoe gibi Hollywood'un önde gelen isimleriyle de çalışma fırsatı bulmuştur.

1985'te yönettiği Kiss of the Spider Woman filmiyle Oscar adaylığı kazanmış, bu dalda adaylık kazanan ilk Latin Amerikalı yönetmen olmuştur. 2003'te çektiği Carandiru filminde Sao Paulo'nun ünlü hapishanesini tüm çarpıcılığıyla ekrana yansıtmıştır. Son filmi My Hindu Friend, 2016'da vizyona girmişti.

13 Temmuz 2016'da Sao Paulo'da kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Barbara Babenco ile evli olan Hector Babenco'nun Janka adlı bir kızı bulunuyordu.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (4)
Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 30 Haziran 2017, 15:13

Güney Amerika sinemasının usta isimlerinden Buenos Aires doğumlu Hector Babenco (1946-2016), doğduğu ve yaşadığı ülkelerin sosyal ve kültürel yapısı ile yakın tarihi kendine has bir stil ile beyazperdeye aktarmıştı..
1975 yılından itibaren 11 adet uzun metrajlı sinema filmi çeken sanatçı, uluslararası platformda ilk defa 1977'de yönettiği aynı adlı kitaptan uyarladığı Brezilyalı bir suçluyu anlatıtğı Lucio Flavio ile kendini gösterir..Gramado,Sao Paulo ve Taormina Film Festivalleri'nde toplam 6 ödüle erişilir.. 4 yıl sonra ise yönetmen 1980'ler sinemasının klasiklerinden birine imza aracaktır : Pixote (1980) .. Sao Paulo sokaklarında suç örgütlerince kullanılan küçük yaştaki insanların dramlarını ve hayatlarını adeta Kolombiyalı usta yazar Marquez'in romanlarında üslup olarak kullandığı şiirsel gerçekliği sinemaya yansıtır.. Yönetmenin ilk başyapıtı Pixote yabancı dilde en iyi film dalında altın küre'ye aday olur, locarno film festivali'nde gümüş leopar ödülüne sahip olurken, diğer önemli film festivali san sebastian'dan da 1 ödüle erişir..
Babenco'nun başyapıt düzeyindeki iki filmi 5 yıl sonra gelecektir : Yönetmen Arjantinli yazar Manuel Puig'in 1976 yılında yazdığı Örümcek Kadının Öpücüğü romanını beyazperdeye uyarlar.. Brezilya'da bir hücredeki gay karakter Luis Molina (William Hurt) ve politik suçlu Valentin Arregui (Valentin Arregui) arasındaki iletişimi, iki oyuncunun üst düzey performansları,başarılıl senaryosu ve Rodolfo Sanchez'in etkili kamera çalışmasını yönetmen oldukça yalın görünümlü ancak senaryonun ve oyunculuk performanslarının desteği ile en başarılı edebiyat uyarlamalarından birine dönüştürmüştür.. Bu film ile Babenco artık kendini tam olarak Dünya sinemasında kanıtlamış olup, Örümcek Kadının Öpücüğü en iyi film ve yönetmen dalları dahil olmak üzere 4 dalda oscar adaylığı kazanır ve William Hurt en iyi erkek oyuncu dalında ödüle sahip olur.. Ayrıca 4 dalda altın küre adaylığı, cannes film festivali'nde en iyi erkek oyuncu ödülü, tokyo ve seattle film festivallerinden ödüller kazanılır..
Bu önemli çıkışın ardından yönetmen 1987'de iki büyük oyuncu Jack Nicholson ve Meryl Streep'in başrollerini paylaştığı, William Kennedy'nin romanından uyarlanmış olan Ironweed'i çeker.. Her iki oyuncu bu güçlü dram filmindeki performansları ile akademi adaylıklarına erişirler..
Unutulmuş filmlerden biri sayılabilecek olan Peter Mathiessen'in romanından uyarlanan , 1991 yapımı At Play in the Fields of the Lord'da yönetmen, Amazon bölgesine gelen iki misyonerin (Aidan Quinn ve John Lithgow) orada yaşayan bir yerli Tom Berenger) ile karşılaşır.. Filmde din,kimlik,medeniyet temaları başarılı şekilde işlenirken, başta Tom Berenger'in olmak üzere oyunculuk performansları da gayet başarılıdır...Zbigniew Preisner'in müzikleri kendi dalında altın küreye adaylık kazanır..
Yönetmenin bana göre üçüncü ve kariyerindeki son başyapıtı 2003'de yönettiği Carandiru'dur.. Film Sao paulo'nun en büyük hapishanesi Carandiru'da görevli doktor Drauzio Varella'nın deneyimlerinden ve yaşanan gerçek olaylardan uyarlanmıştır..4000 kişilik kapasiteli hapishanede tam anlamı ile kabusu yaşayan 7000 kişilik insan grubunun durumu sürreal görüntüler ile birlikte oldukça gerçekçi bir şekilde seyirciye yansıtılır..

Cevap Yaz
0
0
deckard (Artist) | 15 Temmuz 2016, 17:35

Örümcek Kadının Öpücüğü müthiş bir filmdir.Huzur içinde uyusun.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Profesyonel) | 7 Şubat 2016, 17:17

Örümcek Kadının Öpücüğü ve Sonsuz Matem filmleri ile tanıdığım yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
L5L (Artist) | 30 Kasım 2010, 21:10

ANLAŞILMASI VE SEVİLMESİ GEREKEN YÖNETMENLERDEN...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz