Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Tom Clancy

En Büyük Korku Fragman
Tom Clancy profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.3/ 10
7 oy
4 kullanıcının favorisi

Tom Clancy

ABD

12 Nisan 1947

1 Ekim 2013

Biyografisi

 

Thomas Leo Clancy Jr. Soğuk Savaş dönemi ve sonrasında yazdığı askeri, politik ve polisiye macera romanları ile ünlenen ABD'li bir romancıdır. Yapıtları gerçekçiliği ve teknik detaylara gösterilen özen ile dikkat çeken Clancy, aynı zamanda askeri ve teknolojik konularla ilgili bir dizi dokümenter yapıt ve bilgisayar oyunu için danışmalık yapmış ve ismi bu yapıtlara marka olarak verilmiştir. (örn. Tom Clancy's Rainbow Six)

 

ABD Büyük Beyzbol Ligi'nde mücadele eden Baltimore Orioles takımının da ortağı olan Clancy, takımın halkla ilişkiler yöneticiliğini de yürütmektedir.

 

Öz geçmiş

 

Tom Clancy, ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde doğmuştur. Loyola Blakefield katolik lisesinden 1965 yılında mezun olan Clancy, Loyola College üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi görmüştür. Buradan da 1969 yılında mezun olan Clancy, ABD Ordusu'nda hizmet etmek için başvuruda bulunmuş, ancak görme bozukluğu sebebiyle orduya alınmamıştır. Yazarlığa adım atmadan evvel kısa bir süre sigortacılık ile uğraşan Clancy, 1993 yılında bir grup yatırımcı ile ortaklık kurarak Baltimore Orioles beyzbol takımını satın almıştır.

 

Tom Clancy, 26 Haziran 1999 tarihinde 32 yaşındaki (kendisinden 21 yaş küçük) Alexandra Marie Llewellyn ile evlenmiştir. Llewellyn, daha sonra ABD Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenecek olan Colin Powell'ın kuzeni olup çifti Powell'ın tanıştırdığı bilinmektedir.

 

Daha önce de askeri ve teknolojik konularla ilgili bir dizi dokümenter yapıt ve bilgisayar oyunu için danışmalık görevi yürütmüş olan Tom Clancy'nin isim hakları, 2008 yılında Fransız bilgisayar oyun yapımcısı Ubisoft tarafından açıklanmayan bir meblağ karşılığı satın alınmıştır.

 

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 5 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (2)
Avatar
deckard (Artist) | 7 Haziran 2016, 21:32

Sağcı bir yazar olarak politik kurgu dalında sinemaya da uyarlanan romanlar yazmıştır.Jack Ryan karakterinin babasıdır.Romanları sürüyle bilgisayar oyununa ilham olmuştur.2013 yılında vefat etti.

Cevap Yaz
0
0
ElChapo (Amatör) | 4 Ocak 2014, 04:49

değerli üstada ilk yazı benden . Forza Sam Fisher !

Cevap Yaz
1
0
Görüşleriniz