Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ercan Saatçi

Ercan Saatçi profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.0/ 10
42 oy
13 kullanıcının favorisi

Ercan Saatçi

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi


Ercan Saatçi 1968\'de İstanbul\'da dünyaya geldi. Aslen Karadenizli olup bayburtludur. İlk öğrenimini Üsküdar Zeynep Kamil İlkokulu\'nda yaptığı esnada mandolin, akordeon ve Türk Halk oyunları dersleri almaya başladı. Orta ve lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi nde yaparken bir süre rahmetli Sabri Süha Ansen\'den keman dersleri aldı. Okulun müzik grubunu kurdu ve çeşitli liselerarası müzik yarışmalarına katıldı. 1985 yılında Ercan-Yavuz-Vahe adında bir grup kurdu. Bu grupta katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüller aldı.

1988 yılında lisedeki okul arkadaşı olan Yavuz Çetin ile yaptıları I Will Cry adlı şarkı ile Hey dergisinin yarışmasını kazandı. 1988 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Kontrbas Bölümü öğrencisiyken TRT Erovizyon finallerine katılmaya hak kazandı. Yine aynı yıl İTÜ kampüslerinde yapılan üniversiteler arası müzik yarışmasında Her name is N.G. isimli şarkısı ile kazandı. 1990 yılında TRT Altın Anten Genç Besteciler yarışması nda Özdemir Erdoğan birinci olurken o üçüncü oldu.

Aynı yarışmanın dönüşünde İzel-Çelik-Ercan grubu kuruldu. 1990 yılında Vitamin adında bir grup kurdu ve albüm yaptı. Bu albümde rap tarzında yaptığı parçalarla, yazdığı şarkı sözleri ile Türkiye\'de birçok kişinin dikkatini çekti. 3,000,000 satan bu albümünün ardından birçok değişik isimle taklitleri yapıldı, iki kez Altın Güvercin yarışması na katıldı. Bir birincilik ve bir de ikincilik kazandı, dört kez Hürriyet Altın Kelebek ödülü, iki kez Hey Dergisi ödülü ve ayrıca birçok kez birçok TV ve radyonun seçtiği yılın şarkısı, yılın şarkı sözü ve yılın grubu ödülünü aldı. Bugüne dek 600\'e yakın şarkı sözü 400\'ü aşkın beste ve düzenleme yaptı. Birçok sanatçıyı müzik dünyasına kazandıran Ercan Saatçi Doğan Müzik Company (DMC) den ayrılarak Simya Müzik adında kendi şirketini kurmuştur

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 3 Yapım

Tüm yorumlar (9)
Avatar
ozgurengin (Efsane) | 25 Eylül 2012, 23:45

adam deıl ....

Cevap Yaz
0
0
Ndjokovic (Jön) | 20 Ağustos 2010, 13:27

haydi şimdi bütün eller havaya dedeği günden beri seviyorum iyi bir müzisyen.

Cevap Yaz
0
0
ecemell (Profesyonel) | 4 Kasım 2009, 02:14

herkes kendi işini yapsın bence oyunculuğu çok başarısız kesinlikle....

Cevap Yaz
0
1
Anka0613 (Jön) | 9 Eylül 2009, 23:53

sarkıcılıgı harika olan birisi ama oyunculugu hakkında bu kadar ii düsüncelerin belirecegini sanmıyorum.

Cevap Yaz
0
0
Phobia (Dublör) | 5 Eylül 2009, 17:15

Ufuk Yıldırımla olan 'Ebabil Bir Kuştur' albümündeki 'amaney' ve 'yellenme üzerine' şarkıları kesinlikle harika.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz