Marlee Matlin

8,1 29 oy

Marlee Matlin Biyografi

Marlee Beth Matlin, Amerikalı aktris. Duyma engelli olan Matlin, özellikle ilk filmi Children of A Lesser God'daki performansıyla akıllardadır.

1965'te Illinois'un Morton Grove şehrinde Yahudi Libby ve Donald Matlin çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sağ kulağı hiç duymayan ve 18 aylıkken sol kulağının işitme yeteneğini de kaybeden Matlin'in Eric ve Marc adlı ağabeyleri vardı. John Hersey Lisesi'nden sonra Harper College'den mezun oldu.

Yedi yaşındayken okulunda bir çocuk tiyatrosuna katıldı. Öğrenimi boyunca yer aldığı bu tiyatro topluluğunda yönetmen ve yapımcı Henry Winkler tarafından keşfedildi. 1986 yılında ona En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandıran Başka Tanrının Çocukları adlı filmde başrol oynadı. Aynı zamanda bu ödülle en genç Oscar kazananı oldu. Bu filmle aynı zamanda Altın Küre Ödülü de kazandı. Marlee Matlin, 2002 yılında çocukluğunu bir roman halinde yazdı, aynı zamanda dansçılık yaptı, "softball" adlı sporla ilgilendi, art arda sinema ve tv filmlerinde rol aldı. Sağırların konuşma dili üzerine etkili çalışmalar ve AIDS vakıfları ile ilgili etkinlikler ve çalışmalar yaptı. 1993'te Kevin Grandalski adlı polis memuruyla evlilik yapan oyuncu, bu evlilikten Sarah (d. 1996), Brandon (d. 2000), Tyler (d. 2002) ve Isabelle (d. 2003) adlarında dört çocuk dünyaya getirdi.

Devamını Oku