Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Marlee Matlin

What the #$*! Do We (K)now!? Fragmanı
Marlee Matlin profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
28 oy
14 kullanıcının favorisi

Marlee Matlin

ABD

24 Ağustos 1965

Biyografisi

Marlee Matlin, Illınois - Morton Grove'da bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Sağ kulağı hiç duymayan ve 18 yaşına geldiğinde sol kulağının işitme yeteneğini de % 80 oranında yitiren sanatçı, liseden sonra Harper College'den mezun oldu.

 

Yedi yaşındayken okulunda bir çocuk tiyatrosuna katıldı. Öğrenimi boyunca yer aldığı bu tiyatro topluluğunda yönetmen ve yapımcı Henry Winkler tarafından keşfedildi. 1986 yılında ona "En Genç Akademi Ödüllü Sanatçı" ünvanını kazandıran Başka Tanrının Çocukları adlı filmde başrol oynadı. Bu filmle aynı zamanda Altın Küre Ödülü kazandı. Marlee Matlin, 2002 yılında çocukluğunu bir roman halinde yazdı, aynı zamanda dansçılık yaptı, "softball" adlı sporla ilgilendi, art arda sinema ve tv filmlerinde rol aldı. Sağırların konuşma dili üzerine etkili çalışmalar ve AIDS vakıfları ile ilgili etkinlikler ve çalışmalar yaptı. Bir polis memuruyla evlilik yapan oyuncu, bu evlilikten dört çocuk sahibi oldu.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (3)

Avatar
üstad94 (Amatör) | 17 Haziran 2015, 02:49

(Başka Tanrının Çocukları) müthiş oyunculuk demeyeceğim kendini oynadığı için müthiş insan... en genç oscar sahibi bayan olur kendisi hala..

Cevap Yaz
0
0
alice01 (Profesyonel) | 15 Nisan 2011, 12:05

Children of a Lesser God filmindeki oyunculuğuyla beni kendisine hayran bıraktı.Ayrıca film boyunca güzelliğine imrenmemek elde değildi.Gerçek hayatta da işitme engellisi olduğunu yeni öğrendim ama bu engeli oyunculuk hayaline engel görmeyip, başarılı bir oyuncu olduğu için kendini çok takdir ediyorum.

Cevap Yaz
0
0
L5L (Artist) | 12 Ekim 2010, 14:01

TTTAAAAPPPIIIIYYOOORRRUUUMM SANA DEDİĞİN GİBİİİ ÇOOOK CESUUURSUN VE MÜÜKKKEEMMEELL OOYYUUUNCCUUU

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz