Vincent Pérez

8,6 150 oy

Vincent Pérez Biyografi

Vincent Perez hakkında bilmeniz gereken ilk şey kesinlikle bir Fransız olmadığı. Her ne kadar doğduğu yer olan Lozan’da ( İsviçre ) Fransızca konuşuluyor olsa da, Vincent İspanyol ve Alman kanı taşıyor. 1964 yılının Haziran ayında üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen aktörün babası daha iyi bir yaşam için İsviçre’ye işçi olarak gelen İspanyol bir göçmen.


Babasının iş dünyasına atılmasını istemesine rağmen çok faklı hayaller peşinde koşan Perez, 18 yaşına gelince Fransa’ya göç etti. Oyunculuğa başlamadan önce heykel, resim ve fotoğrafla yakından ilgilenen aktör, o zamanlar oyunculuğa soğuk baktığını söylüyor: “ Yalnızlıktan korktuğum için oyuncu olmamaya karar verdim. Korkularımla başa çıkmam için bir yoldu. Ben ise çekingen ve mutsuz bir hayata sahiptim. ”


Yedi yaşındayken izlediği Charlie Chaplin’in aktör olmak istememesinde önemli bir etken olduğunu da vurgulayan genç aktör, kendini onunla birlikte tanımaya başladığını söylüyor. Kendini sessiz ve oldukça sakar olarak tanımlayan Vincent, oyunculuğa, ailesini, arkadaşlarının ve öğretmenlerinin taklidini yaparken kahkahalara boğdurduğunu fark etmesiyle atıldığını belirtiyor.


Geneva’da oyunculuk eğitimi almaya başlayan Vincent Perez, daha sonra Paris Konservatuarına gitti. Eğitimini Nanterre’deki L’Ecole des Amandiers’te tamamlayan aktör, okul yıllarında edindiği bilgileri Fransa’daki tiyatrolarda oynayarak değerlendirdi. Her oyunuyla seyircilerin beğenisini toplayan Perez öğretmenlerinin “ Artık bundan sonra öğreneceğin bir şey yok. Yapman gereken sürekli çalışmak. ” tavsiyesine uymaya karar verdi.


Öğrencilik yıllarında “ Gardien De Nuit ” adlı bir filmde rol alan Perez, kendisini dünya çapında üne kavuşturacak filmine 1990 yılında imza attı. Gerard Depardieu ile birlikte “ Cyrano De Bergerac ” filminde oynayan yetenekli aktör, daha sonra Oscar ödüllü “ Indochina ” filminde rol aldı. Alexandre Jardin’in “ Fanfan ” filminde oynadıktan sonra Patrice Chereau’nun 1994 Cannes ödülünü kazanan “ La Reine Margot ” filminde Isabella Adjani ve Daniel Auteil gibi Fransız sinemasını pek çok ünlü ismiyle birlikte oynadı.


“ Le Bossu ”  ve “ Ceux Qui M’aiment le Train ”  ile iki kez En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Cesar ödülüne aday gösterildi.


Aşk hayatı oldukça çalkantılı olan yakışıklı aktör, bekarlık yıllarında Jacqueline Bisset ve Carla Bruni gibi ünlüler ile birlikte oldu. Senegalli model ve aktris Karine Silla ile evlenen Perez, eşinin ilk kocası olan Gerard Depardieu’dan olan Roxane adındaki çocuğuna da üvey babalık etti. 1999 yılında Karine ile birlikte Iman isimli bir çocuk dünyaya getirdi.

Devamını Oku