Riz Ahmed

7,2 42 oy

Riz Ahmed Biyografi

Rizwan Ahmed, kısaca Riz Ahmed veya sahne adıyla Riz MC, Pakistan kökenli İngiliz aktör ve rapçi. Guantanamo Yolu filmiyle ün kazanmıştır.

1982'de Londra'nın Wembley bölgesinde doğdu. Ailesi, 1970'li yıllarda Pakistan'dan İngiltere'ye göç etmişti. Oxford Üniversitesi'nin Felsefe-Siyaset-Ekonomi bölümünü bitirdi. Ancak oyunculuğa ilgi duyan Ahmed, Central School of Speech and Drama'da oyunculuk eğitimi de aldı.

2006 yapımı The Road to Guantanamo adlı belgesel-drama filminde Guantanamo'ya götürülmüş Shafiq Rasul rolüyle büyük takdir kazandı. Bu filmi takip eden Dört Aslan (Four Lions), Zoraki Radikal (The Reluctant Fundamentalist), Gece Vurgunu (Nightcrawler) filmlerindeki performansıyla hatırlanmaktadır. 2016'da çekilen The Night Of adlı mini dizideki Nasir Khan rolüyle beğeni toplayan Ahmed, Emmy ödülü kazanırken Altın Küre adayı oldu. Ayrıca Star Wars serisinin yan filmi Rogue One'da Bodhi Rook karakterini canlandırdı. Yine bu yılın bir başka önemli filmi olan Jason Bourne'da da önemli bir rol aldı.

Ayrıca rap çalışmalarıyla da bilinen sanatçı, 2011'de Microscope adındaki ilk albümünü çıkardı.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!